Wiadomości
Fot. IPN

środa,

08 listopada 2017

17:27

Dramatyczna historia Ludwika Piernickiego. Audycja Radia Gdańsk nominowana w konkursie IPN

Audycja "Kurtka Ludwika" wyemitowana w Radiu Gdańsk 16 grudnia 2016 roku została nominowana w V edycji Ogólnopolskiego Konkursu IPN na Najlepszą Audycję Historyczną Roku.

Audycja opowiada o losach jednej z ofiar Czarnego Czwartku w Gdyni – Ludwiku Piernickim. Podobnie jak Zbigniew Godlewski, znany z piosenki o Janku Wiśniewskim, chłopak został zastrzelony i był niesiony na drzwiach ulicami miasta przez gdynian. Jego historia jest jednak mniej znana, choć to jego kurtkę z widocznymi przestrzeleniami można oglądać na wystawie stałej Europejskiego Centrum Solidarności. Gdyński pomnik Ofiar Grudnia '70 (u zbiegu ulic Janka Wiśniewskiego i Alei Solidarności) odsłonięty został przez matkę zmarłego tragicznie młodego człowieka.

Audycja "Kurtka Ludwika" powstała na podstawie relacji złożonej pracownikom IPN przez brata Ludwika, Henryka Piernickiego. Współautorem jest Piotr Szubarczyk, który uczestniczył w nagraniu dla IPN. Audycję przygotowała Marzena Bakowska, a zrealizował Stefan Kotiuk.

Uroczysta gala, podczas której zostaną ogłoszeni Laureaci V edycji konkursu, odbędzie się 21 listopada w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku.

Posłuchaj nominowanej audycji:

MARZENA BAKOWSKA jest z wykształcenia historykiem (absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego). Zawód dziennikarza radiowego wykonuje od 1990 roku, od 1998 roku pracuje w Radiu Gdańsk. W swoich audycjach i materiałach relacjonuje działalność pomorskiego świata kultury, zajmuje się także popularyzacją historii.

PIOTR SZUBARCZYK ukończył studia na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Od 1976 był uczestnikiem opozycji demokratycznej w PRL. W przeszłości był nauczycielem, obecnie jest pracownikiem Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Zajmuje się publicystyką historyczną, głównie dotyczącą czasów najnowszych.

oprac. mich