Wiadomości
Fot. youtube.com/IPN

wtorek,

07 listopada 2017

19:34

Zmiana filmu w Muzeum II Wojny Światowej budzi emocje. Czy słusznie? [ZOBACZ OBA FILMY]

"Uwolnić film" - pod tym hasłem odbyła się we wtorek w Gdańsku konferencja prasowa posłanki Platformy Obywatelskiej Agnieszki Pomaskiej. Konferencja związana była ze zmianami w Muzeum II Wojny Światowej, gdzie film wieńczący wystawę zastąpiono nowym, przygotowanym przez Instytut Pamięci Narodowej. Zdaniem posłanki poprzednio wyświetlany obraz lepiej oddawał grozę wojny.

- Z Muzeum II Wojny Światowej zniknął film łączący klamrą całą wystawę. On pokazywał historię II wojny światowej i historię powojenną. Wobec zdjęcia tego filmu z wystawy zaprotestowało pięciuset naukowców z całej Polski i w tej sprawie się tutaj spotkaliśmy - mówiła Agnieszka Pomaska w czasie konferencji. - W pierwszej kolejności apeluję do dyrektora muzeum, żeby ten film przywrócił, uwolnił ten film, żeby on był dostępny zarówno w muzeum, jak i na stronach internetowych Muzeum II Wojny Światowej. W drugiej kolejności zwracam się do ministra kultury o to, żeby zainterweniował w tej sprawie.

BOHATERSTWO POLAKÓW PONAD ZŁO WOJNY?

Zdaniem posłanki obecnie wyświetlany film, chociaż pokazuje bohaterstwo Polaków, jest pełen przekłamań wynikających z braku szerszego, międzynarodowego kontekstu. Przedstawicielka PO w rozmowie z dziennikarzem Radia Gdańsk stwierdziła też, że nowe władze muzeum mogły usunąć film ze względu na obecność w nim m.in. Lecha Wałęsy.

- Nie jest tajemnicą, że obecny rząd ma problem z Lechem Wałęsą, w filmie jest też podobno prezydent Gdańska (Paweł Adamowicz z lat młodości - red.). Podejrzewam, że to też się nie podoba. Myślę też, że najbardziej nie podoba się tragizm wojny. Mam wrażenie, że politycy PiS chcą pokazywać wojnę tylko w kategoriach bohaterstwa, a przecież wojna to coś tragicznego i złego - mówiła Pomaska.

 
MUZEUM WYJAŚNIA, DLACZEGO POJAWIŁ SIĘ NOWY FILM

Do zarzutów posłanki ustosunkował się rzecznik Muzeum II Wojny Światowej Aleksander Masłowski. - Pani poseł, jak każda inna osoba, ma prawo mieć swoje zdanie, jednak zmiana filmu podyktowana jest tym, że w przekazie, który był prezentowany przy pomocy tego poprzedniego filmu, zabrakło tego, czego brakuje na całej wystawie, czyli pokazania wyjątkowości polskiego doświadczenia w czasie II wojny światowej. Film "Niezwyciężeni" w sprawny sposób uzupełnia to wszystko, czego na wystawie zabrakło. I dlatego się właśnie pojawił. To jest film zrealizowany przez Instytut Pamięci Narodowej i pokazujący polski ogląd historii II wojny światowej. Jest pokazana dalsza droga polskiego narodu ku wolności, więc ten film znacznie bardziej przejrzyście ukazuje to, co chcemy opowiedzieć, czyli to, że II wojna światowa podręcznikowo skończyła się w 1945 roku, ale dla Polski trwała dłużej i że ta polska droga do wolności była okupiona wieloma więcej stratami i ofiarami niż wynikałoby to z poprzedniej realizacji.

Przedstawiciel muzeum powiedział dziennikarzowi Radia Gdańsk, że w filmie nie pojawiają się postacie, o których mówiła posłanka, gdyż chciano "bez wypunktowywania pewnych postaci pokazać historię Polski, bo muzeum powinno dążyć do generalizacji".

 
FILM USUNIĘTY Z WYSTAWYpuch