Wiadomości
Na zdjęciu prezydent Paweł Adamowicz, a obok niego posłanki Platformy Obywatelskiej Małgorzata Chmiel i Agnieszka Pomaska podczas protestu przed Muzeum II Wojny Światowej. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

poniedziałek,

06 listopada 2017

08:33

Spór o flagi przed Muzeum II Wojny Światowej. Dyrektor Nawrocki odpowiada

Gdańscy politycy Platformy Obywatelskiej pytają o flagi Gdańska oraz Unii Europejskiej, które do niedawna powiewały przed Muzeum II Wojny Światowej. Obecnie na masztach przed gmachem placówki wiszą jedynie flagi Polski. Do zarzutów działaczy PO odniósł się dyrektor muzeum, dr Karol Nawrocki.

- Gdzie się podziały flagi Gdańska i Unii Europejskiej? To maszty przed Muzeum II Wojny Światowej. Jeszcze niedawno obok polskich flag powiewała tu flaga Gdańska i Unii Europejskiej. Czy dyrektor Muzeum i kandydat PiS na prezydenta Gdańska wstydzi się Gdańska? Czy może nie wie, jak bardzo gdańszczanie byli dumni z tego muzeum i jak bardzo sami angażowali się w jego powstanie? - pytała w piątek na proteście przed Muzeum II Wojny Światowej posłanka PO Agnieszka Pomaska.

Podobnie jak dyrektor placówki dr Karol Nawrocki jest wymieniana wśród potencjalnych kandydatów na prezydenta Gdańska (Agnieszka Pomaska z ramienia PO, dr Karol Nawrocki z ramienia PiS).

W podobnym tonie wypowiadał się prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Ta małostkowość nie tylko nie przystaje, to brak zrozumienia i dojrzałości, po co jest się dyrektorem instytucji publicznej. W imieniu gdańszczan zwracam się dyrektora Nawrockiego: Proszę, nie bój się flagi Gdańska - mówił prezydent.

"CHAOS FLAGOWY"

W rozmowie z portalem Onet.pl do sprawy odniósł się rzecznik muzeum Aleksander Masłowski. - Czy pani Pomaska jest pewna, że kiedyś przed Muzeum wisiała flaga Gdańska? - pytał retorycznie rzecznik. Aleksander Masłowski zwrócił uwagę na oficjalny kształt flagi Gdańska. Jego zdaniem, za czasów poprzedniej dyrekcji w kwestii flag wiszących przed muzeum panował chaos. - Były co najmniej dwa różne układy, oba nieprawidłowe. Dawna dyrekcja wyraźnie nie bardzo wiedziała, co chce przez układ flag powiedzieć. Obecne władze muzeum postanowiły skończyć z chaosem. Stąd decyzja, by 1 sierpnia wywiesić pięć jednolitych polskich flag - powiedział Aleksander Masłowski. Dodał, że w najbliższym czasie na południowej części placu przed muzeum stanie wysoki maszt z polską flagą. Zmieni się wtedy układ flag na północnej części placu.

"SPÓŹNIONE REAKCJE"

Głos w sprawie flag zabrał również dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki. - Przede wszystkim wielkie gratulacje! Za refleks... Polskie flagi wiszą przed Muzeum od 1 sierpnia 2017 roku, wy reagujecie w listopadzie - zwrócił uwagę dr Nawrocki. - Pan Prezydent w wielu innych, naprawdę ważnych dla Gdańska sprawach, wykazywał się już podobnym refleksem. Obawiam się, że tego typu spóźnione reakcje nie są najlepsze dla naszego miasta - dodał.

Dyrektor Karol Nawrocki również podkreślił, że flagi wiszące do niedawna przed muzeum nie były oficjalnymi flagami Gdańska. - Co do flagi Gdańska, służę pomocą. Flaga to nie jest to samo, co baner. Na zdjęciu, które zrobiłem specjalnie dla Pana i pani poseł, możecie zobaczyć flagę Gdańska. Machaliście identycznymi na swoim happeningu, nie wiedzieliście jednak zdaje się, że taka flaga nie wisiała pod Muzeum. Znów niby szczegół... Ale dość istotny - napisał dyrektor Muzeum II Wojny Światowej.


KFP/mro