Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

wtorek,

31 października 2017

14:26

Wichury pokrzyżowały plany. Na cmentarzach ponowne sprzątanie, wolontariusze wychodzą z puszkami

Mycie pomników, grabienie liści, układanie kwiatów i zniczy. Na cmentarzach w Trójmieście od rana zgiełk i duży ruch. Mieszkańcy robią ostatnie porządki przed uroczystością Wszystkich Świętych i Dniem Zadusznym. Trwają też przygotowania do kwestowania na trójmiejskich nekropoliach.

Pogoda nie ułatwia sprzątania grobów. Wiatr co chwilę nanosi liście i ziemię. Gdańszczanie po raz kolejny w ostatnim czasie porządkują groby. W tej chwili to przede wszystkim grabienie liści i zamiatanie. Niektórzy myją też pomniki. - To bardzo ważne, żeby na jutro być gotowym – mówią naszej dziennikarce.  

MNÓSTWO PRACY


Niektórzy sprzątają kilka grobów, więc pracy jest na kilka godzin. Wokół nekropolii przez cały dzień utrzymuje się duży ruch, jest problem z zaparkowaniem auta przy cmentarzu. Tak dzieje się między innymi na Łostowicach i przy Cmentarzu Garnizonowym.

Tradycyjnie w czasie świąt na cmentarzach w Trójmieście i nie tylko prowadzone będą kwesty. Zebrane datki trafią na potrzeby hospicjów. Zbiórka już we wtorek zaczęła się na cmentarzach w Gdyni i Rumi. Potrwa do 2 listopada. Z kolei w środę rozpocznie się w Gdańsku i w Sopocie. Najwięcej osób – bo prawie 500 - zgłosiło się w szeregi Fundacji Hospicyjnej, która jak co roku zbiera datki na działalność Hospicjum im. ks. Eugeniusza Dutkiewicza w Gdańsku. - Będziemy kwestować na wszystkich największych cmentarzach w Gdańsku, ale też w Nowym Porcie i Pruszczu Gdańskim – mówi Anna Włodkowska, koordynatorka wolontariatu w Fundacji.

hospicjumWolontariuszy można spotkać z takimi puszkami.

 

ZBIERANIE DO PUSZEK


Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone między innymi na zakup leków, pampersów czy odżywek dla pacjentów z hospicjum. W ubiegłym roku udało się zebrać blisko 100 tysięcy złotych. W tym roku może być problem, ponieważ planowana na 28 października zbiórka nie odbyła się przez wichurę jaka przeszła wtedy nad Trójmiastem. Fundacja będzie zbierała datki 1, 2 i 4 listopada. Wolontariusze ubrani będą w żółte koszulki, a w ręku będą mieli oznaczone puszki. Każdy darczyńca otrzyma pudełko zapałek z logo Fundacji. Od niedzieli trwają już zbiórki w powiecie słupskim. Więcej o tym pisaliśmy >>> TUTAJ

Wolontariusze to przede wszystkich uczniowie gdańskich szkół, ale nie tylko. Akcję jak zawsze wspierają znane postacie ze świata polityki, sportu, biznesu czy sztuki. Na rzecz hospicjum kwestować będą między innymi: Paweł Adamowicz, Dariusz Michalczewski, Katarzyna Tusk czy Maciej "Gleba" Florek.

Jeśli ktoś chciałby włączyć się do zbiórki może kontaktować się z Anną Włodkowską, koordynatorką wolontariatu w Fundacji Hospicyjnej tel: 668 450 743.

 

Aleksandra Nietopiel/mili