Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

poniedziałek,

23 października 2017

19:46

"Nie siedzę w fotelu przed telewizorem". W Gdańsku wyróżnili aktywnych seniorów

To była wyjątkowa gala. Teatr Wybrzeże zapełniony do ostatniego miejsca. Głównymi aktorami widowiska muzyczno-literackiego byli seniorzy. Wszyscy. Ci, co pojawili się tu na zaproszenie władz miasta i samorządu oraz Centrum opieki i Aktywizacji Seniora Swissmed.
Podczas gali nagrodzono najlepszych finalistów konkursu poetyckiego "Moje Miasto Moje Życie" trwającego od kilku miesięcy we wszystkich gdańskich klubach seniora.


POEZJA WCALE NIE DO SZUFLADY

- Lubię poezję, nigdy nie myślałam, że mój wiersz zostanie dostrzeżony. Jestem bardzo szczęśliwa, ale też trochę stremowana i zażenowana. Przecież to taka zwykła pisanina do szuflady - mówiła jedna z laureatek Liliana Szyplińska z Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora w Gdańsku. Okazało się, że nie taka zwykła. Bo poezja - zwłaszcza udźwiękowiona - wzruszyła i porwała widownię. Były brawa, kwiaty i łzy wzruszenia, gdy autorzy najlepszych tekstów słyszeli swoje utwory na największej wybrzeżowej scenie.

- To tak jakbym słuchała jakiegoś wielkiego dzieła, a to tylko mój wiersz, no proszę - śmiała się pani Maria. Jak niewiele trzeba, by dostrzec w nas talent. Do poezji i do dalszego aktywnego ciekawego życia.

WYSOKI POZIOMNajlepsze wiersze napisali m.in.: Teresa Zajewska, Maria Słupianek, Patrycja Mizerska, Bogdan Malak, Jolanta Bartoszewicz, Lilianna Szyplińska, Lubomira Możdżer i Maria Pieczonka.

- To świetny pomysł, że pokazujemy i zachęcamy do dalszej aktywności. Seniorzy to ludzie wielu talentów. Nierzadko odkrywają je w sobie idąc na emeryturę - mówiła przewodnicząca jury pani Grażyna Bogusz - kiedyś dyrektor III gdańskiego LO "Topolówki". Jak przyznała, miała bardzo trudne zadanie. - Wszystkie wiersze "trzymały poziom". A wiem co mówię, bo jako nauczyciel języka polskiego przeczytałam tej poezji bardzo dużo. Naprawdę bardzo trudno było podjąć decyzję. Kilka razy miałam poważne wątpliwości czy nie należało wybrać innego wiersza - podkreślała. - Wiersze nadesłane w konkursie były świetne. Nie były to wcale wiersze "amatorów" do szuflady.

AUTORKA W KOŃCU DOSTRZEŻONA

Wśród wyróżnionych znalazła się między innymi Maria Słupianek z Gdańska. Na koncert przyszła w towarzystwie koleżanki. - Jestem dumna z Marii - mówiła jej przyjaciółka. - Wiem co potrafi i ile do tej pory napisała. Cieszę się, że została dostrzeżona - dodawała.

Także wicemarszałek województwa Paweł Orłowski w ciepłych słowach docenił to, co seniorzy dotychczas osiągnęli i obiecał, że gdański samorząd będzie czerpał z doświadczenia tych "najmądrzejszych i najbardziej doświadczonych obywateli miasta". - Cieszę się, że tu jestem - mówił Orłowski. - Podziwiamy i zazdrościmy talentów, uśmiechów - kierował słowa do seniorów.

POEZJA PRZY MUZYCE

Osiem wyróżnionych przez jury laureatów najlepszych poetyckich utworów zostało nagrodzonych. Najlepsza poezja została udźwiękowiona, a wiersze wykonali najlepsi gdańscy artyści. Grała m.in. orkiestra  symfoniczna Akademii Muzycznej w Gdańsku, Chór Wydziału Zarządzania i Ekonomii UG " Non Serio" (dyrygent Beata Borowicz), Joanna Knitter, Patrycja Brzezińska, Krystyna Durys, Aleksandra Kosiorek, Aleksandra Rogalska. Muzykę do najlepszych poetyckich tekstów napisał Kamil Cieślik. Całością dyrygowała pani Sylwia Janiak.

Ten wieczór należał też do seniorów, którym bliżej do spraw społecznych i polityki. Rozstrzygnięto także konkurs Senior Obywatel. - Najlepsi okazali się 80, 70 i 60-latkowie - mówiła Anna Stawska, radna dzielnicy Śródmieście.

- Wiedza o naszym państwie i województwie jest dostępna w internecie - podkreślała naszej reporterce zwyciężczyni konkursu 84-letnia seniorka Alina Kneba, studentka Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

"NIE SIEDZĘ W FOTELU PRZED TELEWIZOREM"

Pani Alina zdobyła pierwsze miejsce i otrzymała puchar prezydenta Miasta Gdańska w konkursie Senior Obywatel. Gdański finał olimpiady właśnie się zakończył. Pani Alina czyta, zwiedza świat. - Nie siedzę w fotelu przed telewizorem, czytam dużo książek - zapewnia. Skończyła szkołę handlową, ale na emeryturze zaczęła się interesować między innymi polityką. - Staram się ciągle być w ruchu i pomagać ludziom - dodaje.

"Senior Obywatel" to Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy Obywatelskiej przeznaczona dla osób, które ukończyły 60 rok życia. Finałowa 10-tka seniorów będzie reprezentować nasze województwo w ogólnopolskim finale. Główną nagrodą jest trzydniowy wyjazd do Brukseli. To pierwsza taka olimpiada w Polsce. Galę Benefis Dojrzałości prowadzili Andrzej Urbański dyrektor Centrum Opieki i Aktywizacji Seniora i Beata Szewczyk z Radia Gdańsk.

Na uroczystość przybyli biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej ks. Zbigniew Zieliński, senator PiS Antoni Szymański, wicemarszałek województwa Paweł Orłowski, wiceprezydent Gdańska Piotr Kowalczuk. Szarmancko wprowadzali seniorów na scenę, wręczali kwiaty i wyróżnienia. Obecne były również Barbara Badowska-Średniawa, przewodnicząca Prezydium Delegatury Pomorskiej Obywatelskiego Parlamentu Seniorów (oddziału powołanego w Gdańsku w styczniu 2017 roku), posłanka Małgorzata Chmiel i przedstawicielka gdańskiej Rady Miasta Beata Dunajewska.

 

Anna Rębas/mili


Zobacz Galerię