Wiadomości
Do tej pory wykopano piwnice po ratuszach miejskich, fundamenty budynków przylegających do nich oraz około ośmiuset monet i przedmiotów codziennego użytku sprzed setek lat. Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

sobota,

21 października 2017

15:54

Wykopaliska na Starym Rynku w Słupsku potrwają dłużej. Powodem znalezione fundamenty pierwszego miejskiego ratusza

Podziemna konstrukcja wykracza poza obszar pierwotnie objęty pracami wykopaliskowymi. Przy okazji okazało się, że fundamenty pierwszego ratusza z czternastego wieku są wykonane solidniej niż mury kolejnego budynku władz miasta z końca osiemnastego stulecia.
- Niestety nastąpił wyraźny regres murarstwa. W przypadku tego fundamentu, który jak zakładamy jest częścią pierwszego, średniowiecznego ratusza z czternastego, może piętnastego wieku widać staranność wykonania. Jest tak zwany wątek wendyjski układania cegieł - mówi kierujący pracami archeolog Maciej Marczewski. Prace wykopaliskowe zostaną przedłużone o co najmniej tydzień. - Dwie długie cegły i jedna krótka i tak cały czas. Poza tym lico fundamentu jest naprawdę starannie wykonane. Niestety nie mamy danych historycznych, które jednoznacznie wskazywałyby rok budowy tego ratusza w średniowieczu. W przypadku fundamentów ratusza, który powstał w roku 1799 widać, że w części do budowy użyto cegły rozbiórkowej i tu jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia. Krótko mówiąc nie jest mistrzowskie murowanie. Ten fundament średniowieczny "wyszedł nam" po wschodniej stronie Starego Rynku i wchodzi trochę w ulicę Grodzką. W uzgodnieniu z konserwatorem zabytków i Zarządem Infrastruktury Miejskiej postanowiliśmy trochę poszerzyć obszar badań i stąd przedłużenie czasu ich wykonania - dodaje Marczewski.Do tej pory wykopano piwnice po ratuszach miejskich, fundamenty budynków przylegających do nich oraz około ośmiuset monet i przedmiotów codziennego użytku sprzed setek lat. Połowę wykopalisk już zasypano na nowo piaskiem. Dotychczasowe badania pozwalają ustalić losy Starego Rynku w Słupsku. Trochę też obalają mit i porządnym planowaniu i budowaniu w owych czasach.

SPLECIONE FUNDAMENTY

Pierwszy murowany ratusz miejski w Słupsku prawdopodobnie stał w tym miejscu około trzystu-czterystu lat. Być może przed nim była jakaś konstrukcja drewniana, ale na takie ślady archeolodzy nie natrafiali. Budynek miał około dziesięciu metrów szerokości i dwudziestu długości. Z czasem jednak do ratusza dobudowywano przylegające obiekty.

Wykopano fundamenty po podcieniach, arkadach od strony południowej. Pojawiły się również fundamenty pod budynku "przyklejonym " do ratusza od strony północnej, a także piwnice od strony zachodniej. Pierwszy ratusz rozebrano do poziomu fundamentów. Kolejny budynek władz miasta był większy pod pierwszego. Budowniczowie tworząc fundamenty nowego budynku po prostu przecinali nowymi murami stary fundament.

W wielu miejscach podstawy obu budynków po prostu się splatają. Zostały też łuki po piwnicach, posadzka i ślady po pożarze. Część cegieł nosi ślady ognia.To pierwsze prace archeologiczne na Starym Rynku od ponad pół wieku. W latach 60. ubiegłego stulecia naukowcy przekopali teren na którym potem postawiono kino Millenium.
Przemysław Woś/mro

Zobacz Galerię