Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

piątek,

20 października 2017

17:17

Grabki, rękawiczki, worki na śmieci. Lekcja historii na cmentarzu w Wejherowie [FOTO/FILM]

Uczniowie z Wejherowa i Szemudu posprzątali stary parafialny cmentarz w Wejherowie. - To wyjątkowa lekcja historii - mówili naszej reporterce ich opiekunowie. Przed przyjazdem na cmentarz, młodzież pojechała do Piaśnicy. Uczniowie zwiedzili też zabytkową Willę Musica, w której mieści się siedziba piaśnickiego muzeum.
Akcję "Nie pozwól pamięci zarastać trawą. Sprzątnij grób obok" prowadziła dyrektor placówki Teresa Patsidis. - To dopiero początek takiego "pospolitego ruszenia" na wejherowskich i pomorskich cmentarzach. Cieszy mnie wielki odzew naszych urzędów i miejskich służb komunalnych. Wszyscy okazali się bardzo pomocni. Najbardziej jednak cieszy mnie zaangażowanie młodzieży. Wszyscy pięknie włączyli się do naszej akcji. Grabki, rękawiczki, worki na śmieci. Wejherowski zakład usług komunalnych stanął na wysokości zadania. Uczniowie pracowali ramię w ramię z wojskiem, które też nas dziś wspierało. Na koniec wszyscy zjedli po dużej drożdżówce. Przy okazji sprzątania opowiadaliśmy dzieciakom o wyjątkowych osobach tu właśnie pochowanych - opowiadała dyrektor.


MAŁA LEKCJA HISTORII

- To taka mała lekcja historii. Tu leżą wielcy wejherowscy patrioci, proboszcz parafii św. Trójcy Edmund Roszczynialski, żołnierze, którzy walczyli w 1939 roku, więźniowie obozu Stutthof, pierwszy przewodniczący Rady Miejskiej po odzyskaniu przez Polskę niepodległości zasłużony dla polskości, Franciszek Panek. Zadbajmy więc wspólnie o nasze dziedzictwo kulturowe. My budujemy na dorobku tych pokoleń - tłumaczyła dzieciom T. Patsidis.


W sprzątaniu uczestniczyli uczniowie z Zespołu Szkolno Przedszkolnego z Oddziałami Gimnazjalnymi w Szemudzie, Szkoła Podstawowa w Wejherowie, Szkoła Podstawowa Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie im. Bł. A. Kotowskiej, Batalion Dowodzenia Marynarki Wojennej w Wejherowie, Klub Miłośników Wejherowa, Muzeum Piaśnickie, Wejherowski zakład Nieruchomości Komunalnych.

Posłuchaj rozmowy Anny Rębas:


ar/mich


Zobacz Galerię

Radio Gdańsk