Wiadomości
Aplikację z Gdańska pobrało już 6 tysięcy mieszkańców. Wśród nich nasza reporterka Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

środa,

18 października 2017

12:05

"Najeżdżasz" telefonem na przystanek i już wiesz, o której przyjedzie autobus. Aplikacja z Gdańska robi furorę

Wystarczy smartfon, kilka kliknięć i w ciągu kilku sekund widzimy na ekranie elektroniczną tablicę z rzeczywistymi czasami odjazdów autobusów i tramwajów. Gdańska firma Actum Lab stworzyła bezpłatną aplikację ARbus, która wykorzystuje technologię rozszerzonej rzeczywistości.

- To przeciwieństwo rzeczywistości wirtualnej. Tu mamy cały świat wygenerowany komputerowo. Natomiast rzeczywistość rozszerzona jest to technologia, gdzie na rzeczywisty świat nakładamy modele, animacje 3D lub inne interaktywne elementy. Tak właśnie działa nasza. Gdy jesteśmy na przystanku autobusowym, tramwajowym czy trolejbusowym uruchamiamy aplikację i nakierowujemy aparat telefonu na znak przystanku. Aplikacja automatycznie odczytuje naszą lokalizację i wyświetla interaktywną tablicę - mówi współzałożyciel i prezes spółki Actum Lab Mateusz Grzesik.

WIDZIMY RZECZYWISTY CZAS NA KAŻDYM PRZYSTANKU

W Trójmieście jest 1300 przystanków, natomiast tylko 113 z nich jest wyposażonych w tablice pokazujące rzeczywiste czasy odjazdu. - Dzięki aplikacji można taką tablicę zobaczyć na każdym przystanku w swoim telefonie. Sprawdzaliśmy skuteczność naszych wskazań. Pobieramy dane z gdańskiego ZTM, który udostępnia dane systemu TRISTAR. Zauważyliśmy na niektórych tablicach rozbieżność około 1 minuty między naszą aplikacją a realnymi tablicami na przystankach. Ale w większości ta rozbieżność była na naszą korzyść. Nasza aplikacja była dokładniejsza. Ale te różnice są naprawdę niewielkie, więc to pewnie tylko kwestia poboru danych - dodaje Mateusz Grzesik.

APLIKACJA BĘDZIE ROZWIJANA

W ciągu trzech tygodni aplikację ARbus pobrało 6 tysięcy osób. - Nie chcemy zastąpić innych aplikacji, które są na rynku. Naszym celem było pokazanie, czym jest rzeczywistość rozszerzona. Ale aplikacja się spodobała, więc będziemy ją rozwijać. Użytkownicy zgłaszają swoje opinie i uwagi. Zbieramy informacje czego potrzebują i co by im się przydało w takiej aplikacji. Pracujemy nad jej usprawnieniem. Planujemy także rozszerzyć aplikację na inne miasta - podkreśla prezes spółki Actum Lab.

Aplikacja ARBus dostępna jest zarówno na telefony z systemem Android jak i iOS.

Joanna Stankiewicz/mmt