Wiadomości
Fot. Urząd Morski w Słupsku

poniedziałek,

16 października 2017

10:29

To pierwszy taki projekt w naszej części Bałtyku. Powstaje plan ochrony polskiej "rafy koralowej"

Projekt ma kosztować około 4 mln złotych. Obszar jest objęty ochroną w ramach Natury 2000. Jest uważany za cenny i wyjątkowy dla przyrody, ale tak naprawdę dopiero teraz powstanie plan ochrony tej części Bałtyku.
Naukowcy sprawdzali co kryją głębiny i niektórzy uważają, że na obszarze Ławicy Słupskiej mamy do czynienia z czymś na kształt rafy koralowej. To spore uproszczenie, ale dno jest pokryte polodowcowymi głazami, a obszar jest niezwykle bogaty w skorupiaki, glony, a nawet małże. Według ostatnich danych jest ich około trzech tysięcy na metr kwadratowy.

OCHRONA

Naukowcy wraz z pracownikami Urzędu Morskiego w Słupsku opracują teraz plan ochrony tego wyjątkowego miejsca. Chodzi między innymi o to, by sprawdzić czy nowe inwestycje na przykład morskie farmy wiatrowe czy instalacje energetyczne mogą temu środowisku zaszkodzić. Projekt będzie kosztował około 4 mln złotych. Urząd Morski w Słupsku podpisał już umowę na dofinansowanie inwestycji z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Ławica Słupska to obszar morski znajdujący się około 25 mil od brzegu. Obejmuje około 80 tysięcy hektarów wody. Oprócz zasobów przyrodniczych i morskich teren jest miejscem żerowania nawet 37 tysięcy ptaków. Głównie lodówek i nurników.

Przemysław Woś/mar