Wiadomości
Fot. materiały prasowe

czwartek,

12 października 2017

19:40

Milionowe środki na zabezpieczenie Żuław. "Nie ma innego wyjścia niż ograniczenie dopływu wody"

Blisko 100 milionów złotych zostanie przeznaczone na zabezpieczenie przeciwpowodziowe Żuław. W Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Gdańsku podpisano umowę na kolejny etap realizowanego od 10 lat programu dla Żuław.
Wśród inwestycji kompleksowego zabezpieczenia Żuław znalazła się między innymi budowa wrót przeciwsztormowych na Tudze, które mają zabezpieczyć często zalewany Nowy Dwór Gdański. - Wrota zabezpieczą miasto może nie w 100 ale w 95 proc. Trudno przewidzieć wszystkie sytuacje, jakie mogą się wydarzyć. Gdyby to było tylko proste zamknięcie rzeki, to dawno byłoby zrobione. Trzeba jeszcze zabezpieczyć odpływ wody z Tugi specjalnym kanałem do przepompowni w Chłodniewie - mówi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Gajd.

ZA TRZY LATA

Inwestycja u zbiegu Tugi i Szkarpawy ma być gotowa do 2020 roku. Jak mówi burmistrz Nowego Dworu Gdańskiego Jacek Michalski, w pierwszym etapie kompleksowego zabezpieczenia Żuław, zrekonstruowano część wałów, co dało bezpieczeństwo terenom poza Nowym Dworem Gdańskim. - Paradoksalnie na skutki cofki bardziej narażone stało się samo miasto. Nie da się miasta inaczej zabezpieczyć niż ograniczając dopływ wody. Te wrota rozwiązują ten problem.

Zdaniem doktora inż. Piotra Kowalskiego z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, wiele zyska sama Wisła. - Chcemy kontynuować prace dotyczące drożności ujścia Wisły, co jest konieczne do prowadzenia akcji lodołamania na całej rzece. Chcemy też zbudować 19 ostróg w Miłoradzu, Lichnowych, Ostaszewie, Pelplinie i Suchym Dębie by zapewnić odpowiednie głębokości dla pracy lodołamaczy - mówi dr inż Piotr Kowalski.

NOWY MONITORING I BAZA

Do 2020 roku rozwinięty zostanie też system monitoringu przeciwpowodziowego SMoRP. Powstanie też nowa baza lodołamaczy przy śluzie w Przegalinie. Realizowany do 2020 roku projekt pochłonie 100 milionów złotych. 85 proc. środków da Unia Europejska.

W ramach pierwszego etapu projektu do 2015 roku przebudowano między innymi kierownice Wisły. Przebudowano 65 kilometrów koryt rzek i kanałów, 76 kilometrów wałów przeciwpowodziowych i 35 przepompowni.

Sebastian Kwiatkowski/pkat