Wiadomości
Monety, którymi fałszerze posługiwali się w ubiegłym roku. Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski

czwartek,

12 października 2017

12:05

Zamiast 5 złotych - monety bez wartości. Oszuści wrzucają je do biletomatów

Nawet ponad pół tysiąca podrobionych monet mogło trafić do biletomatów w Trójmieście. To bilon wycofany z obiegu w latach 90. przerobiony tak, aby przypominał współczesne monety. Chodzi o złotówki i pięciozłotówki - o sprawie powiadomiono policję.

Podrobione monety ujawniono w kilkudziesięciu biletomatach w całym Trójmieście. Część w należących do SKM, ale większość w automatach firmy Avista na peronach i przystankach SKM i linii PKM. Wycofany z obiegu bilon jest dociążony blaszką lub folią tak, aby biletomat zakwalifikował go jako złotówki i pięciozłotówki.

CZAS ZNALEŹĆ SPRAWCĘ

 


Policja w Gdańsku dostała na razie pisemne zawiadomienie. Teraz w porozumieniu z prokuraturą ustali kwalifikację czynu - można spodziewać się, że ruszy śledztwo w tej sprawie. - Śledczy będą ustalać skalę tego zjawiska, przesłuchiwać zawiadamiającego i oczywiście szukać sprawcy bądź sprawców - mówi Lucyna Rekowska z gdańskiej komendy.

Firma Avista obsługuje też gdański Zarząd Komunikacji Miejskiej. Jednak jak zaznacza rzecznik ZTM Zygmunt Gołąb, w ich automatach biletowych przerobionych monet na razie nie było.

ZA 5 ZŁOTYCH NIE KUPISZ BILETU


Szybka Kolej Miejska do czasu kalibracji czytników w biletomatach zablokowała płatności monetami pięciozłotowymi. Chodzi o to, aby zapobiec dalszym oszustwom.

 

Grzegorz Armatowski/mili