Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

środa,

11 października 2017

17:30

"Jesteście naszą ostatnią deską ratunku". Mieszkańcy Stawca k. Nowego Dworu Gdańskiego nie odpuszczają

Nie chcą wiekowego bruku - potrzebują równego asfaltu. Mieszkańcy Stawca w powiecie nowodworskim walczą o drogę biegnącą przez ich miejscowość. Jak mówią, jest tak zaniedbana, że strażacy niszczą na niej zawieszenia, a autobusy szkolne ześlizgują się do rowu.
- Droga ma dwa spady. Kiedy popada deszcz, nie da się przejść - mówi Arkadiusz Kurgan, sołtys Stawca.


- Były już groźby, że autobusy szkolne nie będą jeździły przez Stawiec - mówią mieszkańcy, którzy pokazują także pnie drzew zniszczone przez ciężarówki, które się o nie otarły.

Problemy na pechowej drodze mieli też strażacy. Jak mówi Grzegorz Czerwik, prezes OSP w Lubieszewie, podczas wyjazdu do jednej z akcji w leciwym Starze, pękł resor i oberwał się zbiornik na wodę. - Już poprzednia pani Sołtys pisała podania, ale zawsze odpowiadano, że w późniejszym terminie. Ostatnio dyrektor zarządu dróg napisał, że mamy znaleźć sobie ludzi, a on da kruszywo. Tutaj niestety mieszkają starsi ludzie, nikt nie ma siły na takie prace - mówi Arkadiusz Kurgan.


TRUDNY, ŻUŁAWSKI TEREN

Starosta Nowodworski, Zbigniew Ptak, zaznacza, że problem drogi zna, ale na trudnym, żuławskim terenie takie problemy są też w wielu innych miejscach. - Oczywiście bierzemy bardzo poważnie każdy sygnał. To, co można zrobić, to położyć przygotowawczą warstwę betonową, a na nią dywanik asfaltowy. Jest też kwestia taka, że po drodze jeździ do okolicznych firm ciężki sprzęt. Z tymi firmami chcemy na dniach porozmawiać, by partycypowali w kosztach remontu. Ten szacuje się na około 150 - 200 tysięcy złotych.

- Program naprawy dróg powiatowych musi zaakceptować Zarząd Dróg Powiatowych, ale dopiero po zinwentaryzowaniu wszystkich potrzeb - dodaje Zbigniew Ptak.

W tym roku mieszkańcy mogą liczyć jedynie na kosmetyczne naprawy drogi.

Więcej na ten temat posłuchasz tutaj:


Sebastian Kwiatkowski/mich


Zobacz Galerię