Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

wtorek,

10 października 2017

13:55

Cenne znalezisko w Słupsku. "Teraz będą ozdobą muzeum"

Vis i mauser, dwa pistolety z czasów Drugiej Wojny Światowej przekazała policja Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Broń znaleźli podczas remontów starych domów mieszkańcy miasta i przekazali policji. - Teraz będą ozdobą muzeum - mówi komendant policji w Słupsku inspektor Andrzej Szaniawski.
- Oczywiście broń została sprawdzona. Nie była używana do popełniania przestępstw. Oba egzemplarze są sprawne, to roczniki produkcji 1939. Do tego jest amunicja pięć sztuk do Visa i dziesięć do mausera. Jako mieszkaniec Słupska i lokalny patriota nie wyobrażam sobie innego rozwiązania niż przekazanie broni do muzeum. Cieszę się, że udało się to zrobić - dodał komendant. Na razie broń trafi do sejfu.

BROŃ TRAFI DO SŁUPSKIEGO MUZEUM

- Oczywiście będzie wyeksponowana, ale musimy się do tego przygotować. Adaptujemy spichlerze i tam będzie miejsce na tego typu eksponaty - mówi dyrektor muzeum w Słupsku Marzenna Mazur.

Takie znaleziska nie dziwią pasjonatów historii ze Słupska. - Oczywiście pracuje wyobraźnia. Kto to schował i dlaczego. Do Słupska po wojnie przyjeżdżało wiele osób z podziemia niepodległościowego, ludzie uciekali na Ziemie Zachodnie, by się ukryć, czy zmienić tożsamość. Broni był wówczas sporo, potem ją ukrywano, bo posiadanie było karalne. Vis ma dobrze zachowany numer seryjny, ale z tego co wiem nie udało się ustalić właściciela - mówi Michał Pytlak ze stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego Gryf w Słupsku.

W ciągu ostatnich dwóch lat podczas remontów domów w Słupsku znaleziono ukryte w sumie cztery jednostki broni: trzy pistolety i karabin. Jeden Vis trafił do Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie, karabin został zezłomowany, bo był w bardzo złym stanie technicznym. Vis i mauser zostają w muzeum w Słupsku.

Przemysław Woś/mar