Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Piotr Starenczak

wtorek,

10 października 2017

07:39

Stena Line uruchamia nową linię z Gdyni do Szwecji. Wiemy, kto będzie mógł z niej skorzystać

Stena Line uruchamia nową linię promową z Polski do Szwecji. W inauguracyjny rejs z Gdyni do położonego w okolicach Sztokholmu portu Nynäshamn (miasta dzieli 70 km) prom towarowy "Elisabeth Russ" wypłynie 16 października. Podróż potrwa 18 godzin.
Statek będzie kursować na tej trasie trzy razy w tygodniu. – To bardzo ważny krok, ponieważ odpowiadamy na coraz większe zapotrzebowanie na przewozy frachtowe naszych klientów, a także stwarzamy nowe możliwości na przyszłość. Nowe połączenie będzie ważnym uzupełnieniem dla naszych tras na Morzu Bałtyckim. – mówi Niclas Mårtensson, dyrektor zarządzający koncernu Stena Line.

PRZEWIEZIE CIĘŻARÓWKI, NACZEPY I KONTENERY

Operator będący częścią koncernu Stena AB od ponad dwudziestu lat obsługuje połączenie pasażersko-towarowe z Gdyni do Karlskrony. No nowej linii będzie pływać jeden statek typu RoRo. "Elisabeth Russ" jest przeznaczona do przewozów frachtowych, w tym pojazdów ciężarowych z kierowcami, naczep, kontenerów oraz ładunków wtaczanych. Prom nie zabiera pasażerów i samochodów osobowych.

– Od dawna odczuwaliśmy potrzebę poszerzenia oferty dla naszych klientów o dodatkowe połączenie frachtowe. Zapotrzebowanie na przewozy towarowe między Polską a Szwecją stale rośnie, a wielu naszych klientów wysyła ładunki również do centralnej i północnej Szwecji. Połączenia z Polski do Szwecji stanowią ważny element infrastruktury łączącej Europę środkową ze Skandynawią i mają duży potencjał rozwoju. Od teraz dysponujemy hubem transportowym w Gdyni, a także w Nynäshamn oraz Karlskronie – mówi Marek Kiersnowski, dyrektor zarządzający Stena Line Polska.

WIĘCEJ PRZEWOZÓW

Operator obsługiwał do tej pory połączenie z Nynäshamn do Ventspils na Łotwie. Dzięki zwiększeniu częstotliwości rejsów Stena Line notuje ostatnio wzrosty przewozów również w tym korytarzu. Zaletą Nynäshamn jest jego położenie w bliskości Sztokholmu oraz skomunikowanie z siecią dróg wiodących na północ Szwecji, a także w tranzycie do Norwegii.

Stena Line zainwestowała również w linie z Gdyni do Karlskrony, między innymi przez zwiększenie częstotliwości rejsów. Miesiąc temu operator poinformował o zwiększeniu pojemności ładunkowej linii Gdynia-Karlskrona poprzez wprowadzenie nowego statku m/v "Gute". Czwarty prom uzupełnił flotę składającą się z dwóch bliźniaczych jednostek pasażersko-samochodowych "Stena Spirit" i "Stena Vision" oraz jednostki ro-pax "Stena Baltica", zwiększając tym samym liczbę oferowanych na tej trasie rejsów do 44 w tygodniu.

KFP/mar