Wiadomości
Kamienice na rogu ulic Łąkowej i Śluzy na Dolnym Mieście w Gdańsku fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal

środa,

11 października 2017

07:00

Zobacz 13 zdjęć niezwykłej dzielnicy w Gdańsku. Tu kontrast jest na każdym kroku

Dolne Miasto to dzielnica o niezwykłym potencjale, a przy tym kontrastów. Dzięki rewitalizacji powoli odzyskuje dawny blask, ale wciąż jest tam wiele do zrobienia - piękne kamienice stoją w towarzystwie bloków lub powoli obracają się w gruzy.

Projekt rewitalizacji Dolnego Miasta w Gdańsku był licznie nagradzany - m.in. w tym roku został nominowany przez Zarząd Główny Towarzystwa Urbanistów Polskich do nagrody XI edycji Konkursu na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń w Polsce. W 2016 roku otrzymał nagrodę RegioStars w kategorii "CityStar - Innowacyjne rozwiązania dla zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich".

Kolaże

 

Zrewitalizowane partie ulicy Łąkowej Fot. Radio Gdańsk/Hanna Berenthal


DOLNE MIASTO - REAKTYWACJA

Dolne Miasto w latach 2009-2015 było objęte projektem rewitalizacji, którego koszt wyniósł 34 mln zł, z czego około 70 procent pochodziło z funduszy unijnych. Zmodernizowano wówczas infrastrukturę i stworzono akcje aktywizacji mieszkańców. Wyremontowano 31 budynków komunalnych i należących do wspólnot mieszkaniowych, przebudowano część ulic i chodników, wykonano prace związane z modernizacją infrastruktury podziemnej oraz zagospodarowaniem terenu. Wizytówką dzielnicy stała się zrewitalizowana ulica Łąkowa. 

Dolne Miasto zostało włączone do Pętli Żuławskiej, dzięki uruchomieniu odnowionej w 2012 roku przystani z mariną Żabi Kruk.

DSC02358


CIENIE

Wciąż jednak na Dolnym Mieście jest dużo architektonicznych perełek wymagających natychmiastowego remontu. Na swoją kolej czekają wyjątkowe obiekty, takie jak Fabryka Karabinów i Stara Zajezdnia Tramwajowa, oprócz tego niektóre kamienice są w opłakanym stanie. Dodatkowo krajobraz nadal przetkany jest postkomunistycznymi "potworkami".

Warto zatroszczyć się o te obiekty, które jeszcze istnieją. Choćby po to, żeby nie podzieliły losu pierwszego w Gdańsku dworca, znajdującego się niegdyś przy ul. Toruńskiej na Dolnym Mieście. Ten ważny dla historii miasta zabytek został opuszczony i zapomniany, przez co popadł w ruinę, a wkrótce po tym - podjęto decyzję o wyburzeniu.

hb


Zobacz Galerię