Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

piątek,

29 września 2017

16:54

Wziąć czy wziąść? Nasze błędy codzienne, nowa audycja w Radiu Gdańsk

Jeśli żyjesz w roku dwa tysiące siedemnastym, nie dwutysięcznym siedemnastym, włączasz światło, zamiast je "włanczać" i rozróżniasz znaczenie słów bynajmniej i przynajmniej, możesz być dumny, że dbasz o poprawność językową. Jeśli jednak zdarzyło Ci się kiedykolwiek popełnić jakiś błąd językowy lub zawahać się nad poprawnością danego sformułowania, posłuchaj naszej nowej audycji.
Dlaczego w mailach się nie wita? Jak wymawiać wyraz Aquapark? Czy można cofnąć się do tyłu? Odpowiedź na te pytania i wiele innych, w nowym programie Radia Gdańsk Nasze błędy codzienne. Audycję poprowadzą Tomasz Olszewski oraz dr Barbara Kamińska z Uniwersytetu Gdańskiego. Rozmawiać będą o błędach, akcentacji, artykulacji i wszystkim tym, co w języku polskim kłopotliwe.


NAJWAŻNIEJSZE SĄ CHĘCI

- Ze względu na to, że jestem logopedą, rażą mnie błędy związane z wymową: skracanie, np. "czeba", zamiast "trzeba" czy złe akcentowanie. Oczywiście wszystkie inne również, zwłaszcza niepoprawna odmiana wyrazów - mówi dr Barbara Kamińska.

- W audycji postaramy się zwrócić uwagę na błędy występujące najczęściej. Może ktoś usłyszy u siebie niepoprawną formę i ją wyeliminuje. To będzie sukces. Dbajmy o język, bo jest elementem naszego wizerunku. Ważne jednak, byśmy sami chcieli o niego zadbać. To jest najbardziej istotne - dodaje.

Z ODSIECZĄ POGUBIONYM

Audycja skierowana jest nie tylko do tych, którzy błędy popełniają notorycznie. Posłuchać jej powinni także ci mający nawet najmniejsze wątpliwości, związane z kwestiami językowymi oraz ci, którzy wszelkie niepoprawności słyszą u innych.

- Niektórzy, choć kiedyś mówili dobrze, zaczynają popełniać błędy z powodu otoczenia, w którym przebywają i zwykłej nieświadomości. Chodzi też o wsparcie tych, którzy znają zasady i ich przestrzegają. Język jest najważniejszym narzędziem komunikacji, dlatego zachęcamy do zadawania pytań, dzielenia się wątpliwościami i wskazywania najbardziej irytujących błędów językowych - zachęca Tomasz Olszewski.

Program rozpoczyna się 2 października i emitowany będzie od poniedziałku do piątku o 15:35. Maile do autorów audycji można wysyłać na adres popolsku@radiogdansk.pl

mk