Wiadomości
Są pieniądze na remont pochodzącego z XIX w. wiaduktu w Bytowie Fot. CC/wikipedia.org

poniedziałek,

25 września 2017

10:35

Wiadukt kolejowy w Bytowie, po którym nigdy nie przejechał pociąg. Będzie odnowiony, zyska nową funkcję

Jeden z najbardziej znanych zabytków Bytowa, zostanie wyremontowany. Miasto pozyskało ponad trzy miliony dwieście tysięcy złotych na naprawę pochodzącego z XIX wieku ceglanego wiaduktu kolejowego. Obiekt od wielu lat był w fatalnym stanie technicznym.

Kolejne ekspertyzy biegłych wskazywały, że most grozi zawaleniem. Był wielokrotnie zabezpieczany oraz częściowo wyłączony z użytkowania. Bytów na odrestaurowanie przeprawy pozyskał z Regionalnego Programu Operacyjnego 3,2 mln złotych. Miasto wybrało już wykonawcę prac.

MOST DLA PIESZYCH, NIE DLA SAMOCHODÓW

- Most będzie miał teraz zarówno funkcję estetyczną, jak i użytkową. Będzie udostępniony mieszkańcom do komunikacji pieszo-rowerowej. Ponadto, mieszkańcy osiedla Stary Dworzec będą mogli poruszać się po nim w przyzwoitych warunkach. Bardzo szybko dociera się mostem do centrum miasta. Natomiast zakazany będzie całkowicie transport samochodowy - mówił Radiu Gdańsk Ryszard Sylka Burmistrz Bytowa.

Pochodzący z 1884 roku wiadukt kolejowy w Bytowie słynie z tego, że nigdy nie przejechał po nim pociąg. Inne źródła historyczne mówią, że był eksploatowany nawet przez trzydzieści lat, a po modernizacji linii kolejowej, po prostu przestał być potrzebny.

Na elewacji mostu widnieją herby Rzeszy, Pomorza, Prus, Bytowa i kolei niemieckich.

DOTACJA NA PARK I OŚWIETLENIE ZAMKU

Bytów obok środków na remont zabytkowego mostu, pozyskał także fundusze na zagospodarowanie parków przy ulicy Nad Borują, które stanowią poniemieckie cmentarze ewangelickie. Będzie także dofinansowanie na wykonanie nowej iluminacji średniowiecznego zamku.

Paweł Drożdż/mmt