Wiadomości
Województwo pomorskie w najbliższych latach na badania profilaktyczne wyda 80 milionów złotych Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

sobota,

23 września 2017

11:17

Są pieniądze na badania profilaktyczne. Skorzysta ponad 10 tysięcy mieszkańców Pomorza

Badania będą dotyczyły profilaktyki raka jelita grubego oraz cytologii. Przeprowadzi je gdański szpital Copernicus.
Placówka dostała na ten cel unijne dofinansowanie. Jak mówi jej prezes Dariusz Kostrzewa, najważniejsze zadanie, to przekonanie mieszkańców, że warto się badać.

"LICZYMY, ŻE WYTWORZY SIĘ NOWA MODA"

- Dobrze wiemy, że jeden dolar wydany na profilaktykę, to cztery dolary zaoszczędzone na leczeniu. Pora, żeby więcej mieszkańców zrozumiało, jak ważna jest profilaktyka. Niestety, wciąż zbyt wielu pacjentom nie możemy pomóc, bo w porę nie zdiagnozowano u nich raka. Trafiają do nas osoby z powikłaniami lub w takiej fazie rozwoju choroby, że nasza pomoc jest mniej skuteczna. Liczę, że ta akcja będzie początkiem nowego stylu życia Pomorzan i że wytworzy się moda na profilaktykę. Chcemy dotrzeć do młodych ludzi, którzy takie zachowania prozdrowotne będą promować u swoich dzieci i wnuków - mówi Dariusz Kostrzewa.

TERAZ SKORZYSTA PONAD 10 TYS. POMORZAN

Województwo pomorskie w najbliższych latach na badania profilaktyczne wyda 80 milionów złotych. - Tworzymy trzy własne programy związane z cukrzycą typu II, program kardiologiczny oraz związany z czynnikami ryzyka w miejscu pracy. Wierzymy, że uda nam się zapewnić kompleksową pomoc. A zwrócę uwagę, że choroby układu krążenia oraz onkologiczne są największym problemem w naszym regionie. Projekt, który przeprowadzi szpital Copernicus obejmie dużą liczbę mieszkańców. Projekt dotyczący profilaktyki raka jelita grubego, o wartości ponad 6 milionów złotych, umożliwi grupie prawie 3,5 tysiąca osób w wieku aktywności zawodowej skorzystać z badań profilaktycznych w tym zakresie, a dzięki programowi profilaktyki raka szyjki macicy ponad 7 tysięcy kobiet będzie mogło skorzystać z badań cytologicznych. Na ten cel zostanie wydanych 5 milionów złotych - mówi członek zarządu województwa do spraw zdrowia Paweł Orłowski.

W ramach obu projektów wraz z badaniami prowadzona będzie szeroka kampania informacyjno-edukacyjna, która zachęcać ma do dbania o zdrowie. Badania cytologiczne i w zakresie profilaktyki raka jelita grubego będą prowadzone przez trzy lata, do końca 2020 roku. Unijne dofinansowanie projektów wynosi 95 procent.

Joanna Stankiewicz/mmt