Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

piątek,

22 września 2017

14:28

Krzysztof Wyszkowski zostanie honorowym obywatelem Gdańska? Radni PO i PiS podzieleni

"Jest jednym z najbardziej zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej w Polsce". Tak o Krzysztofie Wyszkowskim mówią radni Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei radni Platformy Obywatelskiej mają wątpliwości.

Wniosek w tej sprawie złożyli w połowie czerwca, ale poddany pod głosowanie zostanie dopiero na czwartkowej sesji.

"KONTROWERSYJNA POSTAĆ"

 

Jakie będzie stanowisko klubu Platformy Obywatelskiej, na razie nie wiadomo. Radni zdecydują o tym na poniedziałkowym posiedzeniu. Przewodniczący Piotr Borawski uważa, że to postać, która dziś budzi kontrowersje w niektórych środowiskach. - Krzysztof Wyszkowski to osoba bardzo zasłużona w czasach walki w latach 70. i 80., ale ostatnie jego opinie są kontrowersyjne. Pan Wyszkowski wielu radnych PO oraz władze naszego miasta obrażał i ciężko przejść teraz nad tym obojętnie. Ale oczywiście nie chcę niczego przesądzać - mówi.

 

 


"CZŁOWIEK SZLACHETNY"


Tymczasem przewodniczący klubu PiS Kazimierz Koralewski uważa, że miasto powinno zrobić taki gest w stronę byłego działacza opozycji. - Jest jednym z założycieli Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, działał w opozycji, promuje na świecie ideę Solidarności. Jest odbierany jako człowiek szlachetny, który nie szukał własnej korzyści, żył skromnie i działał dla Polski - zaznacza.

By nadać Krzysztofowi Wyszkowskiemu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska, muszą zgodzić się na to radni podczas głosowania. W 2000 roku rada miasta nadała honorowe obywatelstwo wszystkim działaczom Wolnych Związków Zawodowych oraz sygnatariuszom porozumień sierpniowych.

 

Joanna Stankiewicz/mili