Wiadomości
Fot. SPN

czwartek,

21 września 2017

18:20

Wydma Łącka w Słowińskim Parku Narodowym ciągle się przesuwa. Naukowcy: "Ten krajobraz co roku jest inny"

Sześćset metrów przesunęła się Wydma Łącka w Słowińskim Parku Narodowym w ciągu ostatnich osiemdziesięciu lat. Naukowcy przedstawili wyniki swoich badań podczas gali 50-lecia obszaru chronionego koło Słupska.

Z danych zebranych przez specjalistów na podstawie map, dokumentów i zdjęć ustalono, że jedna z najbardziej znanych atrakcji na terenie Słowińskiego Parku Narodowego Wydma Łącka od lat 30. ubiegłego wieku przesunęła się o ponad pół kilometra.


DYNAMICZNY KRAJOBRAZ- Wiatr przemieszcza piasek i całą wydmę z prędkością około ośmiu metrów rocznie. To jest krajobraz niezwykle dynamiczny, właściwie co roku jest inny. Z tego między innymi powodu wielu turystów do nas wraca - mówi dyrektor Słowińskiego Parku Narodowego Marek Sobocki.

Zarówno Wydma Łącka jak i Wydma Czołpińska to jedne z największych atrakcji Słowińskiego Parku Narodowego. Wiedzie na nie specjalnie wyznaczony szlak turystyczny. Piesza wycieczka potrwać może nawet kilka godzin. - Naszym celem jest pogodzić interesy ochrony środowiska z możliwością pokazywania tego ludziom. Za nasz największy sukces uważam zachowanie środowiska naturalnego, uchronienie go przed zniszczeniem. Ważne jest, by ten obszar cieszył nas swoją różnorodnością i naturalnym charakterem przez wiele lat - dodaje dyrektor Sobocki.

PRZYBYŁY RÓWNIEŻ WILKI

Stosunkowo niedawno do parku zawitały wilki. - W naszych foto pułapkach zarejestrowaliśmy co najmniej pięć wilków, ale moim zdaniem jest ich więcej. Co najmniej drugie tyle - mówi Marek Sobocki.

Słowiński Park Narodowy utworzono w 1967 roku. Pierwotnie obejmował obszar około 18 tysięcy hektarów. Z czasem obszar chroniony powiększono do 32 tysięcy hektarów. Park zatrudnia około 90 osób.

 

Przemysław Woś/mili


Zobacz Galerię