Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

niedziela,

17 września 2017

19:31

"To przypomnienie, że wspaniali byli wśród nas". Pierwsza Gala Bohaterów za nami [ZDJĘCIA]

Mają być dla nas przykładem i wzorem do naśladowania. Autorytetami dla przyszłych pokoleń Polaków. Ich pamięć uczczono podczas Gali Bohaterów - koncertu muzyki symfonicznej na gdańskiej Ołowiance.
W filharmonii zaprezentowano 4 filmy edukacyjne, których bohaterami byli Danuta Siedzikówna „Inka" – bohaterka dla Polski i świata, prof. Jan Czochralski – bohater dla nauki, gen. Mariusz Zaruski – bohater dla społeczeństwa oraz prof. Włodzimierz Fijałkowski – bohater dla rodziny. Jak przyznał Jakub Górski, prezes Towarzystwa Edukacyjnego Lokomotywa, wybór postaci był trudny. - Pomogły nam okrągłe rocznice i jubileusze związane z poszczególnymi nazwiskami, ale też ostatnie wydarzenia związane np. z odnalezieniem szczątków "Inki" w Gdańsku.

ODDAĆ CZEŚĆ BOHATEROM


- Od początku czuliśmy, że jest potrzeba szukania wzorców wychowawczych wśród zasłużonych dla Polski i świata. Takie osoby będziemy prezentować i oddawać tym osobom cześć. Choćby takimi filmami, jak zaprezentowane podczas pierwszej gali - dodał Jakub Górski. Przyszłoroczny koncert prawdopodobnie zostanie poświęcony Irenie Sendlerowej. 

Galę otworzył ks. biskup Zbigniew Zieliński, biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej. - Pamiętajmy o tych, którzy przy skromnych środkach materialnych i niezwykłych cechach charakteru oraz dzięki bohaterstwu sprawili, że możemy żyć bezpiecznie. Chodzi o to, by - wspominając przeszłość - jeszcze bardziej spojrzeć w przyszłość - mówił do zgromadzonych.

UNIWERSALNE WARTOŚCI

- Życzę, by Gala Bohaterów była taką, która będzie odbywała się do końca świata i będzie głosem przypomnienia, że wspaniali wielcy ludzie są wśród nas. Dużo trudniejsze bywa ich zauważenie i nazwanie po imieniu. Uniesienie się ponad sporami i podziałami. Bo takie wartości, jak miłość, szacunek, rodzina i życie są poza podziałami.

Podczas gali piosenki z repertuaru polskiej muzyki filmowej zagrał zespół Alla Vienna. W koncert wpleciony był także element dobroczynny. Po występie zbierano środki na fundusz stypendialny Lokomotywy. 

ZASŁUŻENI NA WIDOWNI

W pierwszej Gali Bohaterów uczestniczyli także żołnierze, kombatanci Armii Krajowej oraz weterani, którzy na Pomorze przyjechali w związku z obchodami Światowego Dnia Sybiraka w Szymbarku. Na projekcji obecna była także Lidia Lwow-Eberle "Lala" z oddziału słynnego majora Łupaszki – Zygmunta Szyndzielarza - dowódcy 5. wileńskiej brygady AK.

Anna Rębas/dr

Zobacz Galerię