Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Joanna Matuszewska

czwartek,

14 września 2017

18:14

NFZ podpisał umowy ze wszystkimi 25 szpitalami sieciowymi. Dyrektor pomorskiego NFZ: "Stabilne finansowanie to bezpieczeństwo pacjentów"

Pomorski NFZ jako jeden z pierwszych w kraju podpisał porozumienia ze wszystkimi 25 szpitalami sieciowymi dotyczące ryczałtowego finansowania ich działalności.

Listę szpitali sieciowych ogłoszono 27 czerwca, a propozycje finansowe przedłożono im 31 sierpnia. - Podpisaliśmy ostatnie z 25 porozumień sieciowych z pomorskimi szpitalami - mówi dr Elżbieta Rucińska-Kulesz, dyrektor pomorskiego oddziału NFZ. - Placówki miały 2 tygodnie na przeanalizowanie tych porozumień. Większość szpitali podpisała porozumienie do ubiegłego piątku. Największy z naszych szpitali, Uniwersyteckie Centrum Kliniczne, dyskutował z nami do środy. To była bardzo dobra i merytoryczna rozmowa. To bardzo zbliżyło stanowiska.

BEZPIECZEŃSTWO PACJENTÓW

Co porozumienia oznaczają dla pacjentów? - Stabilność finansowania szpitala na cztery lata, a to daje ustawa o podstawowym zabezpieczeniu szpitalnym, powoduje, że szpital może zaplanować swoje działania w ciągu roku i w perspektywie wieloletniej. Zawsze stabilność finansowa jednostki daje stabilizację jej działalności, a to oznacza, że pacjent w takim systemie czuje się bardziej bezpiecznie, niż wtedy gdy szpital dokonuje zakupów bez zabezpieczenia finansowego - mówi Elżbieta Rucińska-Kulesz.

Umowy będą obowiązywać przez cztery lata. Kwota ryczałtu wypłacanego placówkom będzie weryfikowana co kwartał. Pierwsza weryfikacja ma nastąpić na początku przyszłego roku. Ryczałtowe finansowanie rozpocznie się 1 października. Taka forma finansowania działalności szpitali zastąpi konkursy ofert, które ogłaszał NFZ.
Rafał Mrowicki