Wiadomości
Filmy nagrał jeden ze świadków interwencji. Fot. YouTube/O Faktach

środa,

13 września 2017

15:26

Policjant z Bytowa próbował obezwładnić rowerzystę... i się zaczęło. Jest postępowanie i zarzuty [FILM 18+]

Zarzuty i dochodzenie wyjaśniające po interwencji policjanta w Bytowie. Funkcjonariusz obezwładnił rowerzystę i leżał na nim przez kilka minut, do czasu przyjazdu drugiego patrolu. Nagranie z interwencji pojawiło się w internecie. Za nim fala komentarzy. Część osób pochwala postawę funkcjonariusza, inni zarzucają mu podduszanie zatrzymanego.

Do interwencji doszło na ulicy Mierosławskiego. Funkcjonariusz podczas służby zauważył rowerzystę, który jechał chodnikiem, potem nagle wjeżdżał na środek ulicy wprost przed prawidłowo poruszającymi się samochodami. Doszło do próby zatrzymania 27-latka, jednak mężczyzna miał nie reagować na polecenia policjanta. - Jego zachowanie miało sugerować, że jest pod wpływem środków odurzających. Pobrana mu została krew w celu zbadania - mówił st. asp. Michał Gawroński, rzecznik bytowskiej policji.

ŚWIADKOWIE NAGRALI FILM

Część interwencji można zobaczyć na nagraniu opublikowanym w internecie. Film trwa pięć minut, ale nie zawiera wielu kluczowych momentów, między innymi początku zdarzenia czy momentu obezwładnienia rowerzysty przez policjanta. Widać natomiast, jak przez kilka minut funkcjonariusz leży na mężczyźnie i trzyma go rękami za szyję. 27-latek wielokrotnie krzyczy, że jest duszony i próbuje się wyrwać. Obok stoją świadkowie zdarzenia, którzy nie przebierając w słowach wołają, aby policjant odstąpił od swoich czynności. Wielokrotnie powtarzają, że mężczyzna jest duszony.

Uwaga. Na filmie można usłyszeć wulgaryzmy. Materiał jest przeznaczony dla dorosłych:


POSTĘPOWANIE WYJAŚNIAJĄCE

- Policja w Bytowie wszczęła postępowanie wyjaśniające wobec podjętej interwencji - potwierdza Michał Gawroński. - Ta sprawa jest szczegółowo badana, wstępnie oceniliśmy, że policjant zgodnie z prawem zastosował środki przymusu bezpośredniego w stosunku do mężczyzny, który był bardzo agresywny. Pamiętajmy, że osoby będące pod wpływem narkotyków mają obniżony próg odczuwania bólu, stąd też decyzja policjanta o zastosowaniu takich, a nie innych chwytów obezwładniających.

Po interwencji rowerzysta i jego 20-letni znajomy usłyszeli zarzuty znieważenia funkcjonariusza oraz zmuszania go do odstąpienia od czynności. Grozi im do 3 lat więzienia.

27-latek skargi na podjętą wobec niego interwencję nie złożył, zarówno na policji, jak i w prokuraturze.

 

Paweł Drożdż/mili