Wiadomości
Doktor Krzysztof Formela Fot.Radio Gdańsk

środa,

13 września 2017

13:10

W Polsce 80 procent zużytych opon jest spalanych. Na Politechnice Gdańskiej chcą temu zaradzić

Dr Krzysztof Formela z Politechniki Gdańskiej właśnie otrzymał dofinansowanie w programie LIDER na zrobienie czegoś pożytecznego ze starych opon. Problem jest dość poważny. Większość zużytych opon jest po prostu spalanych w elektrociepłowniach i cementowniach. Naukowiec uważa, że można je mielić i z granulatu ponownie otrzymywać gumę.
W Polsce każdego roku wyrzuca się 200 tysięcy ton opon. 80 procent z tego jest po prostu spalanych. Doktor Krzysztof Formela chce opracować linię produkcyjną na której zużyte opony będą mielone na proszek, a z niego ma być robiona ponownie guma. Proces recyklingu ma być jak najmniej uciążliwy dla środowiska.

Posłuchaj rozmowy z dr Krzysztofem Formelą:


Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło VIII edycję programu Lider. W gronie 34 projektów zakwalifikowanych do dofinansowania znalazły się 2 projekty naukowców z Politechniki Gdańskiej. Na ich realizację młodzi badacze otrzymają po blisko 1,2 mln zł.

LIDER – jak podaje na swojej stronie NCBR – jest programem skierowanym do młodych naukowców. Jego celem jest poszerzenie kompetencji młodych naukowców w samodzielnym planowaniu prac badawczych oraz zarządzaniu własnym zespołem badawczym, podczas realizacji projektów badawczych.

W VIII edycji programu dofinansowanie przyznano 34 młodym naukowcom. W gronie zwycięzców znaleźli się dr inż. Krzysztof Formela z Wydziału Chemicznego i dr inż. Piotr Patrosz z Wydziału Mechanicznego. Pierwszy z badaczy otrzymane dofinansowanie przeznaczy na opracowanie niskoemisyjnej technologii wytwarzania modyfikowanych regeneratów gumowych jako proekologiczna metoda recyklingu zużytych opon samochodowych. Z kolei dr inż. Piotr Patrosz w ramach projektu opracuje hydrauliczno-mechaniczną automatyczną skrzynię biegów dla pojazdów rolniczych i maszyn roboczych.

Włodzimierz Raszkiewicz/PG