Wiadomości
Fot. Wikipedia

środa,

13 września 2017

07:00

Gdańsk – idealne miejsce do zamieszkania?

Mieszkańcy Gdańska są jednymi z najbardziej zadowolonych ze swojego miasta. Badania Diagnozy Społecznej pokazują, że to najlepsze miejsce do zamieszkania. Jakość życia w stolicy Pomorza należy do najwyższych w Polsce, a gdański rynek mieszkaniowy jest w czołówce najczęściej wybieranych w naszym kraju. Dlaczego?
Szczęśliwi mieszkańcy

Podstawą każdego miasta są właśnie mieszkańcy. To ich nastawienie, współpraca i inicjatywy wpływają na ogólny obraz danego miejsca. Dlatego też, od 2008 roku Gdańsk zleca Uniwersytetowi Gdańskiemu badania na temat jakości życia mieszkańców. W ubiegłym roku badanie to rozszerzono o pytania dotyczące szczęścia. W stolicy Pomorza aż 80 proc. osób uznaje siebie za osoby względnie szczęśliwe, z tego blisko 22 proc. jest zdecydowanie szczęśliwych, a 61 proc. raczej szczęśliwych. Ci najbardziej szczęśliwi mieszkają w obszarze za obwodnicą - Matarnia, Osowa, Kokoszki. Wpływ ma na to fakt, iż mimo tego, że jeszcze dosyć słabo rozwinięta jest tutaj infrastruktura miejska, jak powiązania komunikacyjne, dostęp do szkół, przychodni zdrowia, mieszka tu dużo ludzi stosunkowo młodych i prorozwojowych. Są one lepiej wykształcone i przede wszystkim patrzące optymistycznie w przyszłość. Nie bez znaczenia jest także rosnąca ilość inwestycji mieszkaniowych.

Rynek mieszkaniowy

W ciągu ostatnich dziesięciu lat, na skutek rosnącego zainteresowania kupujących, mieszkania w Gdańsku podrożały średnio o 37,2 procent. Najbardziej te pochodzące z rynku pierwotnego – o ok. 43,5 procenta. Wg największego portalu nowych nieruchomości RynekPierwotny.pl średnio za mkw. mieszkania w Gdańsku trzeba zapłacić 6186 zł. Rośnie także popyt na lokale kupowane pod wynajem. Nad Bałtykiem opłacalność tego typu inwestycji w mieszkanie należy do najwyższych w kraju. Jak wskazują dane, w skali roku można na tym zarobić nawet 6 procent netto. Oznacza to, że „M” kupione pod wynajem zwróciłoby się po niecałych 17 latach. Ze względu na to, że Gdańsk jest miastem turystycznym warto tutaj zwrócić uwagę także na inny model najmu, jakim jest ten krótkoterminowy. Z oczywistych powodów jest najpopularniejszy latem – to właśnie wtedy można uzyskać znacznie wyższe stawki. Minusem jest natomiast to, że wymaga on codziennej „opieki” nad nieruchomością.

Dobrze płatna praca

Gdańsk to drugie po Warszawie miasto, w skali kraju, jeśli chodzi o przeciętne wynagrodzenie. W ubiegłym roku wynosiło ponad 5118 złotych. Natomiast stopa bezrobocia wynosi 3,6 proc., kiedy w kraju jest to 8,3 proc. Swoje siedziby mają tutaj zarówno polskie, jak i międzynarodowe korporacje. Doskonale wykorzystuje to nowa kampania promująca miasto pod hasłem "Gdańsk. Tu się żyje”. Jej celem jest zachęcenie młodych ludzi do zamieszkania w Gdańsku, ponieważ jak twierdzą urzędnicy, stolica Pomorza dynamicznie się rozwija i potrzebuje nowych mieszkańców.

Towarzyskie życie

Stolica zwykle w weekendy pustoszeje, a tymczasem Trójmiasto tętni życiem – i to nie tylko za sprawą rzeszy turystów. Odbywa się tu dużo imprez kulturalnych i rozrywkowych. W dodatku Gdańszczanie uwielbiają spędzać czas w domach znajomych czy rodziny. Doskonale wpisuje się to w duńską filozofię hygge. Taki sposób życia towarzyskiego preferują właśnie Duńczycy, a co ciekawe to właśnie w Danii mieszkają najszczęśliwsi ludzie. W dodatku w Gdańsku jest dużo więcej czasu na przyjemności. Większość ludzi kończy pracę popołudniu. W firmach rzadko panują standardy, by przesiadywać za biurkiem do późna.

Warto?

Gdańsk to jedna z polskich aglomeracji, która rozwija się dynamicznie, a władze miasta poszukują nowych mieszkańców. Jak wskazują badania to właśnie tutaj mieszkają najszczęśliwsi Polacy. Trudno im się dziwić. Mają dostęp nie tylko do pięknych plaż i bulwarów, a także zieleni m.in. w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym położonym na morenie polodowcowej i na kępach. To miasto o portowym charakterze, w którym mieszkańcy mogą nie tylko odpoczywać, ale także realizować się i odnosić sukcesy w wielu branżach.

Tekst przygotowała redakcja portalu RynekPierwotny.pl.