Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Przemysław Woś

wtorek,

12 września 2017

14:30

Słupsk i Lębork wydają dziesiątki milionów na inwestycje. Co się zmieni?

Powstaną dwa nowe węzły transportowe w Słupsku i Lęborku. Koszt inwestycji to około 72 mln złotych. To nowe rozwiązania, które mają integrować komunikację kolejową, autobusową, samochodową i ułatwiać życie pasażerom.

W Słupsku projekt zakłada między innymi przeniesienie dworca autobusowego, remont ulic dojazdowych oraz powstanie parkingów dla samochodów, rowerów i autobusów. - To ważna dla miasta inwestycja, bo stawiamy na transport zbiorowy. Jesteśmy najbardziej wykluczonym komunikacyjnie regionem w Polsce, każda inwestycja poprawiająca jakość komunikacji jest na wagę złota - mówi prezydent Słupska Robert Biedroń.

WIELE ZMIAN

Węzeł transportowy powstanie po zachodniej stronie Słupska od strony osiedla Batorego. Miasto przejęło trzy hektary gruntów od PKP, na potrzeby inwestycji zlikwidowanych zostanie część ogródków działkowych przy ulicy Sobieskiego. - Ta inwestycja to nie jest budowa nowego dworca. Budujemy infrastrukturę, która ma łączyć różne formy komunikacji zbiorowej. Rozebrane zostaną stare magazyny i odbudowane w stylu, jaki tu widzimy, ale będzie to część dworca autobusowego park and ride, bike and ride i kiss and ride. Powstanie nowy dworzec autobusowy połączony z nowym kolejowym, który będzie inwestycją PKP - mówi wiceprezydent miasta Marek Biernacki.

Wiceprezydent podkreśla, że bardzo ważny jest też tunel pod torami łączący śródmieście z zachodnimi dzielnicami Słupska. - Muszę państwu powiedzieć, że pierwsze plany dotyczące tej budowy, które znaleźliśmy, pochodzą z 1961 roku. Pół wieku czekały na realizację - zaznacza.

- 14 i pół miliona pasażerów będzie mogło korzystać z tego nowoczesnego rozwiązania. To nowa jakość - dodaje wicemarszałek województwa pomorskiego Wiesław Byczkowski.

W Słupsku remont czeka też ulicę Towarową, która ma rozprowadzać ruch do i od węzła transportowego. Miasto kupi też pięć nowych autobusów, wprowadzi system biletu elektronicznego i rozwinie system informacji dla pasażerów.

INWESTYCJE TEŻ W LĘBORKU

W Lęborku z kolei zostaną przebudowane ulice dojazdowe do dworca PKP, powstaną parkingi, trasy rowerowe oraz perony i zatoki autobusowe. Modernizacja czeka ulice: 1. Armii Wojska Polskiego, Warszawską, Dworcową, 10 Marca, Sienkiewicza, Żeromskiego oraz teren dworca PKP. Lębork wzbogaci się też o pięć nowych autobusów.

grafika wezel przesiadkowy


- To dla nas niezwykle ważne, że budujemy potencjał komunikacyjny Słupska i Lęborka. To są inwestycje nie tylko dla mieszkańców, ale też dla turystów podróżujących do Ustki czy Łeby. Obie inwestycje będą realizowane równolegle - podkreśla marszałek województwa Mieczysław Struk.

Roboty budowlane w Słupsku i Lęborku zaczną się za rok. Inwestycja w Słupsku ma kosztować około 45 mln, a w Lęborku 27 mln złotych. Obie inwestycje mają 85 proc. dofinansowania z pomorskiego RPO, czyli funduszy unijnych.

 

Przemysław Woś/mili