Wiadomości
Sopot. Park Północny Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

wtorek,

12 września 2017

18:38

"Będzie trzeba wyciąć osiem drzew". Chcesz wiedzieć, dlaczego? Pójdź na spacer z sopockimi projektantami zieleni

W najbliższy piątek (15 września) będzie można przejść się po Sopocie z projektantami terenów zielonych i dowiedzieć się, co chcą zmienić. Spacer rozpocznie się w o godzinie 17 przy pomniku Jana Jerzego Haffnera obok Grand Hotelu. Miasto ma plany dotyczące dolnego tarasu Sopotu oraz skarpy.

Proponowane zmiany:

LASEK KARLIKOWSKI

Las posadzony był jako bór nadmorski. Zabezpieczał linię brzegową morza, tuż za pasem wydm ograniczających plażę. Sosny z rzadkimi koronami powodowały, że las był świetlisty, a ściółka nie zarastała krzewami. Do takiego stanu planuje się przywrócić zarośnięty samosiejkami i krzewami las. Próbkę takiego wyglądu lasu można zobaczyć w miejscu, gdzie znajduje się camping.

drzewa 5na8aSopot Karlikowo. Wylot ulicy Polnej - Lasek Karlikowski. Fot. Fotobank.PL/UMS


SKARPA SOPOCKA

Pas zieleni i starych drzew przecina prawie cały Sopot. Kiedyś w tym miejscu na dolnym tarasie, ograniczonym skarpą, były tereny podmokłe, które łączyły morze z lądem. Teraz jest to cześć sopockiego krajobrazu na stałe wpisana np. w widok ulic Sobieskiego i Winieckiego. Dawniej rosły tu tylko buki zwyczajne i dęby szypułkowe, obecnie pojawia się tam coraz więcej klonów. Skarpa wymaga pielęgnacji oraz ustawienia nowego muru oporowego od strony ul. Sobieskiego. W tym celu, jak informują przedstawiciele miasta, będzie konieczna wycinka 8 drzew i 42,7 m kw. krzewów, gdyż kolidują one z budową nowego muru. Drzewa zostaną zastąpione nowymi po wykonaniu zabezpieczenia skarpy.

skarpa5na8aZdjęcie archiwalne. Sopot. Skarpa wzdłuż ulicy Winieckiego. Fot. Fotobank.PL/UMS


PARK PÓŁNOCNY

Jeden z najważniejszych parków miejskich, znajdujący się tuż przy sopockiej plaży, jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców oraz turystów. W ramach projektu zostaną lekko skorygowane ślady ścieżek, planuje się stworzenie ciekawego wejścia do parku od strony ul. Goyki. Częściowo wymieniona zostanie nawierzchnia ścieżek, w parku pojawią się także ciekawe rośliny. Zaprojektowano tu dwa pola do gry w boule o żwirowej nawierzchni. Będzie miejsce na nowe elementy małej architektury - ławki i kosze na śmieci. Przewidziane jest również odkrycie koryta Potoku Grodowego.

park 5na8Sopot. Park Północny. Fot. Krzysztof Mystkowski/KFP

 

oprac. puch