Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski

wtorek,

12 września 2017

13:46

Tak przechodzi się do przedszkola na Zakoniczynie. Rodzice chcieli pasy, drogowcy mówią NIE. I tłumaczą

Ograniczenie prędkości tak, przejścia dla pieszych nie. Drogowcy przeciwni malowaniu zebr u zbiegu ulic Dąbka i Unruga w Gdańsku. To odpowiedź na prośby rodziców maluchów z nowego przedszkola nr 83 na Zakoniczynie.

Rodzice apelują, by mogli bezpiecznie przechodzić z dziećmi przez jezdnię. Na skrzyżowaniu w miejscu przejść są jedynie obniżenia chodnika. - Zdecydowanie brakuje zebr. Jest niebezpiecznie. Przy dużym ruchu nie da się przejść - mówią rodzice. - W pierwszej kolejności maluchy, inni muszą się dostosować. Pani dyrektor obiecała pomoc - wierzymy na słowo - dodają.

PASY NIEBEZPIECZNE?

Z kolei Miejski Inżynier Ruchu Tomasz Wawrzonek uważa, że malowanie przejść to "wbrew pozorom nie jest bezpieczny pomysł". - Stoimy na stanowisku, że przede wszystkim powinno być bezpieczne przejście przez jezdnię, co wcale nie jest tożsame z przejściem dla pieszych. Paradoksalnie w Polsce przejścia dla pieszych to są te najbardziej niebezpieczne miejsca - wyjaśnia.

Tomasz Wawrzonek zauważa, że skrzyżowanie znajduje się w strefie Tempo 30. - Nawet polskie, bardzo archaiczne przepisy, wskazują, że w takich strefach nie powinno się umieszczać przejść, bo zbyt duża ich liczba powoduje, że kierowcy przestają je respektować - dodaje.

SKRZYŻOWANIE POD LUPĄ

Drogowcy deklarują, że zmierzą natężenie ruchu na wspomnianym skrzyżowaniu i postarają się dodatkowo spowolnić ruch do przepisowych 30 km/h. Podkreślają, że będą jeszcze rozmawiać w tej sprawie z rodzicami. Ze statystyk wynika, że w tym roku w Gdańsku na 98 wypadków z udziałem pieszych do 50 doszło na oznakowanych przejściach.

 

Sebastian Kwiatkowski/mili