Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Maciej Kosycarz

środa,

13 września 2017

07:30

Silne wichury nad Europą. Możliwe, że bardzo mocno powieje też na Pomorzu [POGODA]

Nad Europę zbliżają się silne wichury. Możemy je odczuć również na Pomorzu, szczególnie w nocy ze środy na czwartek.

Jak informują meteorolodzy z Info Meteo Elbląg, z zachodu Europy nadciąga układ niskiego ciśnienia. Jest na tyle silny, że w wielu krajach europejskich może spowodować wichury. Nad Europą powoli zaczyna się okres występowania układów powietrza o sile wichur, a nawet orkanów, czyli europejskich odpowiedników amerykańskich huraganów. Na razie jednak orkan Europie nie zagraża, jednak silne wichury mogą pojawić się szczególnie w Danii, północnej części Holandii i na północno-zachodnich wybrzeżach Niemiec. Wiatr może tam osiągnąć prędkość od 100 do 110 km/h.

SILNE WIATRY NA WYBRZEŻU

Wichury z zachodu Europy mogą nieco zahaczyć o północną część Polski. Możliwe są dwa scenariusze. Jeżeli układ rozwinie się nieco niżej, w pasie nadmorskim możliwy jest wiatr o prędkości 90 km/h w nocy ze środy na czwartek i w czwartkowy poranek. Jednak jeśli niż przejdzie nieco wyżej, to wiatr powieje słabiej z prędkością od 60 km/h do maksymalnie 80 km/h.

gustkph 066Fot. Info Meteo Elbląg

W najbliższych dniach mieszkańcy Wybrzeża na pewno odczują na własnej skórze wietrzną pogodę. Meteorolodzy z Info Meteo Elbląg ostrzegają wybierających się na północno-zachodnie wybrzeża Niemiec oraz w okolice Danii czy Holandii. Wiatr może tam być szczególnie niebezpieczny.

mro