Wiadomości
fot. Pixabay

piątek,

08 września 2017

15:25

Zorza polarna nad Polską. Mamy największe szanse, by ją zobaczyć

Dzięki najsilniejszym od ponad 10 lat rozbłyskom na Słońcu w najbliższych dniach nad Polską mogą się pojawić zorze polarne. Największe szanse na ich zobaczenie będą mieli mieszkańcy północnej części kraju. Mogą pojawić się zakłócenia w łączności i działaniu systemu GPS.

Jak poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w środę na Słońcu odnotowano dwa silne rozbłyski, w tym jeden rekordowo potężny. Pierwszy nastąpił około godz. 11.10 polskiego czasu, a drugi o godz. 14.02. Ten drugi był najsilniejszy od ponad dekady. Oba zostały zarejestrowane przez należące do NASA obserwatorium - Solar Dynamics Observatory. Większa aktywność Słońca to także silniejsze zorze polarne.

ZORZE NAD POMORZEM

Przy bardzo silnych rozbłyskach mogą one być widoczne w rejonach, w których normalnie nie występują i dosięgnąć nawet szerokości geograficznych, na których znajduje się Polska. Największe szanse na dostrzeżenie zorzy polarnej mają mieszkańcy północnych rejonów kraju. Wyrzucona podczas wybuchów materia dociera w okolice Ziemi w ciągu 2-3 dni. Efekty rozbłysku mogą być widoczne przez weekend.

NAJLEPIEJ ZA MIASTEM

Aby mieć większą szansę na dostrzeżenie zorzy polarnej, lepiej wyjechać poza miasto. Oprócz świateł miejskich obserwacjom zórz polarnych przeszkadza też duże zachmurzenie. Zasięg zórz polarnych można śledzić przy pomocy odpowiednich aplikacji mobilnych oraz stron internetowych. Na przykład amerykańska agencja NOAA prowadzi stronę, dotyczącą stanu kosmicznej pogody, w tym zórz polarnych. Można ją znaleźć >>>TUTAJ.

PAP/oprac. mk