Wiadomości
Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

sobota,

12 sierpnia 2017

15:16

Szydło: najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci. To nasza największa troska

Bezpieczeństwo dzieci - to nasza największa troska - powiedziała Beata Szydło po spotkaniu z zespołem zarządzania kryzysowego w Gdańsku. Premier zaczęła od złożenia głębokich kondolencji rodzinom ofiar i zapewniła, że poszkodowani otrzymają pomoc finansową.
Premier Szydło spotkała się w Gdańsku z wojewódzkim zespołem zarządzania kryzysowego, Komendantem głównym straży pożarnej, Wojewodą Pomorskim Dariuszem Drelichem, a telefonicznie połączyła się z ministrem Mariuszem Błaszczakiem.

– Chcę złożyć kondolencje rodzinom ofiar, które zginęły zeszłej nocy podczas nawałnic. To wielka tragedia, szczególnie dlatego, że zginęły też dzieci. Dzisiaj powinniśmy przede wszystkim łączyć się w bólu z rodzinami ofiar, dlatego jeszcze raz składam bardzo głębokie kondolencje -  tak Premier rozpoczęła oświadczenie dla mediów.

NAJWAŻNIEJSZE BEZPIECZEŃSTWO DZIECI

Szydło kilkakrotnie powtarzała, że w tej chwili najważniejszą sprawą jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom, które brały udział w obozie harcerskim w Suszku.

– W tej chwili najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie życia i zdrowia poszkodowanych. Na tym skupiają się służby. Szacowane są także szkody, naprawiane uszkodzenia, ale to będzie trwało jeszcze wiele, wiele dni. Oczywiście wszystkich nas najbardziej absorbuje sytuacja dzieci z obozu harcerskiego. Te dzieci są otoczone opieką, są bezpieczne, jadą do nich rodzice. Pojedzie również do nich wojewoda Drelich, który będzie obecny, kiedy dzieci będą odwożone do swoich domów. Na miejsce jedzie również wojewoda Łódzki. To nasza największa troska – bezpieczeństwo tych dzieci i to, żeby ta wielka trauma już się dla nich skończyła - zapewniła Premier.

ZABEZPIECZYĆ INNE WOJEWÓDZTWA

Na spotkaniu ustalono konkretny plan dla służb w województwie pomorskim oraz działania prewencyjne dla innych województw. Wiadomo, że podobne incydenty mogą mieć miejsce w innych rejonach Polski.

– Zwróciłam się z prośbą do wszystkich wojewodów, aby wraz z kuratorami sprawdzili raz jeszcze miejsca pobytu dzieci i młodzieży. Przede wszystkim na obozach na otwartej przestrzeni, czy są one odpowiednio zabezpieczone. Wiemy, że front atmosferyczny się przesuwa i mogą mieć miejsce kolejne incydenty. Straż Pożarna i Policja będą sprawdzały, czy jest konieczność ewakuowania obozów. To również apel do państwa, abyście sprawdzali komunikaty. Kolejny krok to pomoc finansowa dla poszkodowanych, ale to będziemy realizować po oszacowaniu szkód. Wojewodowie już pracują nad zapotrzebowaniem. Jesteśmy gotowi na udzielenie przemocy. Minister finansów został przeze mnie zobowiązany do tego, aby takiej pomocy udzielać bez zbędnej zwłoki - zakończyła Premier.

Tymoteusz Kobiela