Wiadomości
Akcja strażaków na drodze K20 Kościerzyna-Korne w okolicy Łubiany. Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski

piątek,

11 sierpnia 2017

23:38

Gwałtowne burze nad Pomorzem! Zerwane dachy, strażacy wyjeżdżają do akcji

Bardzo niebezpieczne burze przechodzą nad Pomorzem. W piątek wieczorem byliśmy świadkami silnego załamania pogody. Nie żyje pięć osób. Ciągle pracują grupy poszukiwawcze.

AKTUALIZACJA GODZ. 15:30


W tej chwili służby koncentrują się na zabezpieczaniu osób, które zostały poszkodowane w wyniku nawałnic - powiedziała w sobotę premier Beata Szydło po posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Dodała, że rząd jest gotowy, by poszkodowanym udzielić pomocy finansowej. W spotkaniu w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku wzięli udział między innymi przedstawiciele straży pożarnej, policji i wojska.

- Wszystkie służby są na posterunku. W tej chwili najważniejszą sprawą jest zabezpieczenie życia i zdrowia poszkodowanych, a więc służby koncentrują się przede wszystkim na zabezpieczeniu osób, które zostały poszkodowane w wyniku tych zdarzeń - powiedziała premier. Dodała, że obecnie trwa szacowanie szkód i naprawianie uszkodzeń. Zapewniła też, że kolejnym krokiem rządu będzie pomoc poszkodowanym.

Szefowa rządu zaznaczyła również, że dzieci, które zostały poszkodowane podczas obozu harcerskiego, są otoczone opieką. (PAP)

AKTUALIZACJA GODZ. 15:00


Rozkazem Specjalnym Druha Przewodniczącego ZHR hm. Grzegorza Nowika zarządzono we wszystkich jednostkach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej miesięczną żałobę. W nocy z piątku na sobotę w miejscowości Suszek w powiecie chojnickim zginęły dwie dziewczynki w wieku 13 i 14 lat - uczestniczki obozu harcerskiego.

Poniżej rozkaz specjalny:

Człowiek jest bezradny wobec potęgi i sił natury. Z pokorą stajemy wobec tego faktu w momentach dla nas najboleśniejszych. Stawiamy sobie pytanie – czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć, aby temu zapobiec? Nie potrafimy też zrozumieć jaki Boży Plan przewidział takie wydarzenie, ale pokładamy w Bogu nadzieję i ufamy, że mamy w Nim oparcie i znajdziemy u Niego tak potrzebne dziś pocieszenie. Wierzymy, że wezwanych do siebie otoczył blaskiem i ciepłem Najwyższego.

Wobec tragicznych wydarzeń na obozie drużyn z Okręgu Łódzkiego w Suszku składam rodzinom i najbliższym zmarłych Druhen najszczersze kondolencje. Składam także, w imieniu Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, kondolencje rodzinom wszystkich ofiar tragicznych nawałnic z ostatnich godzin.

Zarządzam miesięczną żałobę we wszystkich jednostkach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Dziękuję harcerkom i harcerzom oraz instruktorkom i instruktorom, którzy na wezwanie pomocy stawili się na służbę.

Dziękuję służbom państwowym za ofiarną pomoc.

Dziękuję wszystkim naszym przyjaciołom za słowa wsparcia i gotowości do pomocy płynące do nas z wielu stron.

Czuwaj!
Przewodniczący Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej
hm. Grzegorz Nowik HR

Przewodniczący i naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego także składają kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar. "Informacja o tragedii na obozie Okręgu Łódzkiego ZHR w miejscowości Suszek wstrząsnęła dogłębnie nami oraz całym Związkiem Harcerstwa Polskiego, napełniła nas smutkiem i żalem.

Wciąż trudno uwierzyć, że jest to prawda. Ciężko jest żegnać swoich wychowanków, których życie zostało przerwane tragicznym zdarzeniem. Harcerzy, z którymi kilka godzin wcześniej siedziało się przy ognisku.

Pozostaje wiara, że dobry Bóg przyjął ich na wieczną wartę, a pogrążonym w żalu rodzicom, instruktorom i przyjaciołom da ukojenie" - czytamy.

AKTUALIZACJA GODZ. 14:00

 

Beata Szydło spotkała się między innymi ze strażakami i policjantami w Wojewódzkim Zespole Zarządzania Kryzysowego. Na samym wstępie podkreśliła, że najważniejsze jest, by "zabezpieczyć wszystkich potrzebujących pomocy, żeby dzieci mogły wrócić do rodzin, a rodzice byli spokojni".

burza premier


AKTUALIZACJA GODZ. 13:25

Pięć drzew wyrwanych z korzeniami na ścieżkę spacerową w Gdyni. Na Al. 17 Grudnia (pomiędzy stacją SKM Wzgórze św. Maksymiliana a Gdynia Główna) 5 dużych drzew zostało wyrwanych z korzeniami. Wygląda to bardzo groźnie, ale na szczęście w tym czasie nikt nie przebywał w parku. Straż pożarna w Gdyni przekazała informacje funkcjonariuszom miejskim, którzy cały teren mają zabezpieczyć.

- W Gdyni od wczoraj były 54 interwencje, z czego większość dotyczyła powalonych drzew i konarów. Na szczęście nie doszło do poważniejszych wypadków – mówi Paweł Gil, rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdyni.

drzewa gdynia


AKTUALIZACJA GODZ. 12:45

O godz. 13:00 premier Beata Szydło weźmie udział w posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Po posiedzeniu Zespołu przewidziane jest oświadczenie.

 

AKTUALIZACJA GODZ. 12:25

Jak już informowaliśmy, w okolicach Trzebunia i Dziemian mieliśmy do czynienia z prawdziwym armagedonem. Ciągle spływają do nas zdjęcia naszych słuchaczy. - Drzewa łamały się jak zapałki - mówiła nam słuchaczka Agata. I ten opis dokładnie obrazuje, co tam się stało.

trzebun1

 

trzebun2Fot. Karol Armatowski

 
AKTUALIZACJA GODZ. 12:10

Wracamy do sprawy obozu harcerskiego, podczas którego zginęły dwie nastolatki. Część dzieci trafiła do szpitali w Chojnicach, Bytowie i Kartuzach, część do szkoły w Nowej Cerkwi.

cerkiwe


AKTUALIZACJA GODZ. 11:50

Dziemiany, Trzebuń, Sominy, Dywan - wiele miejscowości w powiecie kościerskim jest odciętych od świata. - Trąba powietrzna powaliła dziesiątki tysięcy drzew - informują strażacy. Nie ma tam prądu ani wody. Mieszkańcy bez zasilania mogą być nawet kilka dni. Nie ma informacji o rannych w tym rejonie. Do powiatu kościerskiego jadą dodatkowe zastęp strażaków z Gdańska, Gdyni i Słupska.

Wciąż nieprzejezdna jest droga z Dziemian przez Trzebuń, Sominy do Bytowa. Tamte okolice wyglądają tak:


Nie kursują pociągi na trasie Chojnice-Kościerzyna i Chojnice-Tczew.

AKTUALIZACJA GODZ. 11:30

Do pięciu wzrosła liczba ofiar nawałnicy, jaka przeszła nad Pomorzem w nocy z piątku na sobotę – informuje PAP powołując się na Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. Piąta ofiara to 48–latek, który został przygnieciony przez drzewo w miejscowości Zapora w powiecie chojnickim.

AKTUALIZACJA GODZ. 9:30

Strażacy właśnie dotarli do 150 uczestników obozu młodzieżowego w miejscowości Suszek w powiecie chojnickim. Dwie dziewczynki w wieku 13 i 14 lat - uczestniczki obozu harcerskiego - zginęły - mówi nam rzecznik pomorskiej straży kapitan Łukasz Płusa.

Dwudziestu uczestników obozu harcerskiego jest transportowanych do szpitali. Przypomnijmy, że jadą tam ciągle 3 grupy poszukiwawcze - z Gdańska, Łodzi i Warszawy.

Podczas piątkowej nawałnicy zginęły jeszcze dwie osoby. W Konarzynach drzewo przewróciło się na budynek pozbawiając życia kobietę, a w Małych Swornegaciach na polu namiotowym drzewo przygniotło mężczyznę

AKTUALIZACJA GODZ. 9:00

Ciągle dramatyczna sytuacja jest w miejscowości Suszek w powiecie chojnickim. Tam na polu namiotowym utknęło 150 osób, które czekają teraz na ewakuację. Nawałnica w nocy zabiła tam dwie osoby. - To uczestnicy obozu harcerskiego - informuje rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak. Na miejsce skierowano trzy grupy poszukiwawcze z Gdańska, Łodzi i Warszawy.

AKTUALIZACJA GODZ. 8:20


Przerażającego widoku można było uświadczyć w Dziemianach. - Dosłownie armagedon. Drzewa łamały się jak zapałki. Po drugiej stronie jeziora praktycznie zniknął las. Rano obudziliśmy się w innej rzeczywistości niż to wyglądało w piątek. Najważniejsze, że nam się nic nie stało, bo nasze namioty znajdują się pod dużymi dębami - opisuje nam nasza słuchaczka Agata.

 

dziemianyBurza dosłownie spustoszyła Dziemiany i okolice. Fot. Straż pożarna


Miejscowości Borsztal i Dywan w gminie Dziemiany są dosłownie odcięte od świata. - Na drogach dojazdowych są setki drzew. Bez ciężkiego sprzętu nie uda się tam dotrzeć - mówi nam komendant straży pożarnej w Kościerzynie brygadier Tomasz Klinkosz. Strażacy i ekipy drogowców dopiero około 6 nad ranem udrożnili krajową "20". Na drodze między drzewami ludzie byli uwięzieni w samochodach.AKTUALIZACJA GODZ. 07:00


Z naszych najświeższych informacji wynika, że wskutek nawałnicy na Pomorzu zginęły 4 - a nie 3 - osoby. Dwie z nich to uczestnicy obozu harcerskiego w Suszku. W tej miejscowości może być więcej osób poszkodowanych. Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej skierował na miejsce trzy grupy poszukiwawcze z Gdańska, Łodzi i Warszawy.

Energa operator informuje o masowej awarii prądu. Bez zasilania jest w tej chwili prawie 140 tysięcy odbiorców.

Nasi słuchacze wciąż informują o skutkach nocnej nawałnicy. Na wszystkie sygnały czekamy pod sms-owym numerem 603 06 06 06.


AKTUALIZACJA GODZ. 02:30

Niestety są trzy śmiertelne ofiary nawałnicy na Pomorzu w miejscowościach Konarzyny, Sworne Gacie i Suszek i 2 poszkodowane w miejscowościach Klodno i Suminy.

AKTUALIZACJA GODZ. 02:16

Pogoda w Gdańsku już się uspokoiła i nie pada.

we wrzeszczu spokójFot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki

AKTUALIZACJA GODZ. 02:10

Jak informuje nasz reporter pomimo gwałtownej nawałnicy, jaka w piątek wieczorem przeszła przez Wejherowo, straż miejska, nie odnotowała poważniejszych zdarzeń. Jedynie w kilku miejscach na ulice spadły gałęzie. Jak twierdzi nasz dziennikarz te, które spadały, mogłyby z łatwością uszkodzić samochód czy zrobić krzywdę - na szczęście do takich zdarzeń nie doszło. Dodaje, że w od kilkudziesięciu minut w okolicy Wejherowa pogoda się uspokoiła.

wejherowo nawalnicaaaa
Fot. Radio Gdańsk/Jacek Klejment

AKTUALIZACJA GODZ. 01:15

Jak widać na mapach, nawałnica powoli się oddala.

mapkaburzapa Fot. radar-opadow.pl

AKTUALIZACJA GODZ. 01:03

Dramatyczna sytuacja pod Chojnicami. Wichura zmiotła z powierzchni ziemi pole namiotowe, na którym uwięzieni są ludzie. Strażacy jadą im pomóc.

NIEBEZPIECZNA BURZA

Do tej pory strażacy odebrali 200 zgłoszeń. Przede wszystkim dotyczą one powalonych drzew i zerwanych dachów.

Jak dowiedział się nasz reporter, co najmniej 3 dachy wichura zerwała w okolicach Chojnic, jedno drzewo spadło na samochód.

radar

 Fot. radar-opadow.pl


Spore problemy są na drodze krajowej 20 w okolicach Kłobuczyna, gdzie powalone drzewa blokują przejazd. Wstrzymany był też ruch na lotnisku w Rębiechowie.

Wielką burze odnotowano także nad gdyńskim Obłużem. Jak informuje nasza słuchaczka, spadł tam grad, a reklamy "fruwają w powietrzu".

Początek burzy w Starogardzie Gdański zarejestrowany przez naszego reportera.Kilkanaście miejscowości pozostaje bez prądu, to m.in. Sierakowice i Somonino. Spore problemy są również w Gdyni. Tam sieć energetyczna zerwana m.in. na ul. Lubowidzkiej. Na ul. Morskiej zerwana została sieć trakcji trolejbusowej w rejonie ul. Kartuskiej. W stronę centrum ulica jest nieprzejezdna. Ulewa jest tak ogromna, że w wielu miejscach wybijają studzienki kanalizacji deszczowej. - Wezwań jest niesamowicie dużo, liczone są w dziesiątkach. Czego dotyczą? Wszystkiego naraz – zwalonych drzew, zalań i tego typu rzeczy – mówi dyżurny gdyńskiej straży pożarnej.

 burza wrzeszczGdańsk Wrzeszcz. Dwa zdjęcia zrobione w odstępie kilku sekund podczas piątkowej nawałnicy. Fot. Radio Gdańsk/Rafał Mrowicki

 

burza prad copyKliknij, aby powiększyć. Źródło: Energa


Burze kierują się w kierunku północno-wschodnim.

STAN NAJWYŻSZEJ GOTOWOŚCI

Agnieszka Kowalkiewicz z Gdańskich Wód informuje, że na razie nie ma zagrożenia zalania miasta. - Mamy dyżury w terenie. W samym Wrzeszczu są dwie ekipy. W tej chwili nie ma zagrożenia, ale dyżury będą trwać przez całą noc - podkreśla.

Instytut Meteorologii wydał komunikat i ostrzeżenie przed burzami z gradem. Szeroka strefa burz z licznymi gwałtownymi wyładowaniami rozciąga się wzdłuż całej południowej granicy województwa pomorskiego. Szacowany opad deszczu to od 15 do 25 mm/h, w wielu miejscach powyżej 30 mm/h. Istnieje również wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia gradu. Porywy wiatru miejscami przekraczają 100 km/h (w Chojnicach odnotowano 110 km/h).

BOW ECHO

Piątkowa burza to tzw. bow echo. Zwykle rozwija się ona z linii szkwału. Niekiedy notowano przypadki, gdy bow echo powstawało z pojedynczej komórki burzowej, najczęściej z dużej superkomórki wysokoopadowej. Najgroźniejsza jest środkowa część bow echo. Występują w niej przeważnie bardzo silne, często niszczące porywy wiatru, określane jako szkwał lub nawałnica. Poza tym w charakterystycznie skręconej części burzy bow echo, zazwyczaj ulokowanej w północnej części formacji, w korzystnych dla niej warunkach może powstać trąba powietrzna. W późniejszym etapie rozwoju bow echo przechodzi w sygnaturę comma echo. Oprócz tego dochodzi często do rozwoju mezoskalowego wiru konwekcyjnego.


Nasi słuchacze wysyłają nam filmy, na których widać nagłe zerwanie się żywiołu. Tak wyglądało przejście burzy nad gdańskim Suchaninie:

 

Film z auta nadesłał nam również słuchacz Grzegorz:

 


RG


Zobacz Galerię