Wiadomości
Kanał Raduni na terenie budowy Forum Gdańsk. Fot. Materiały prasowe

piątek,

11 sierpnia 2017

17:27

Spór wokół budowy Forum Gdańsk. Architekci i działacze zarzucają miastu betonowanie kanału Raduni. Wiceprezydent zaprzecza

Kolejne kontrowersje wokół budowanego Forum Gdańsk. Architekci i działacze społeczni z Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej zarzucili miastu betonowanie zabytkowego kanału Raduni. Przedstawiciele władz Gdańska zaprzeczają i odcinają się od zarzutów.

W czwartek przedstawiciele FRAG zarzucili władzom miasta betonowanie czternastowiecznego kanału Raduni. Chodzi o odcinek na terenie powstającej galerii handlowej Forum Gdańsk. "Ten wytyczony w 1338 roku i wybudowany przez Krzyżaków kanał płynął spokojnie przez ponad 600 lat. Do dzisiaj. Właśnie zaczyna się jego betonowanie na potrzeby galerii handlowej, której udziałowcem jest miasto Gdańsk" - czytamy w oświadczeniu FRAG na ich profilu społecznościowym.

Architekci zarzucają władzom miasta naruszenie planu zagospodarowania przestrzennego poprzez plan przykrycia zabytkowego kanału betonowymi płytami i "puszczenie nad nimi sztucznej, kilkucentymetrowej fontanny". W oświadczeniu żądają również od prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz jego zastępcy ds. polityki przestrzennej Wiesława Bielawskiego wycofania się z tego pomysłu.


- Na tym odcinku ma powstać konstrukcja, nad którą ma powstać pozorne lustro wody i rodzaj fontanny w galerii handlowej. To jest niezgodne z zapisami planu zagospodarowania, który zakłada, że kanał powinien pozostać niezakryty - mówi Paweł Mrozek z FRAG.

WICEPREZYDENT BIELAWSKI DEMENTUJE

Podczas piątkowej konferencji prasowej w Urzędzie Miasta wiceprezydent Wiesław Bielawski odciął się od tych zarzutów. - Wrażenie, jakie próbuje się uzyskać, polega na tym, że lejemy beton do kanału Raduni. Otóż kanału Raduni się nie betonuje, natomiast stosuje się odpowiednią budowę hydrotechniczną, stosowne rozwiązania inżynierskie, które gwarantują przepływ wody w klasie czystości bezpiecznej dla użytkowników tego rejonu - mówił Wiesław Bielawski. - Zatwierdzony projekt przeszedł całą procedurę formalno-prawną, ma zgodę wojewódzkiego oraz miejskiego konserwatora zabytków. Podkreślam: dementuję, że odbywa się teraz betonowanie kanału Raduni. Nie znikną żadne mostki, ani zieleń. Nie będziemy również prowadzić kilkucentymetrowej fontanny na kafelkach. Zastosowane są okładziny z kamienia, cegły ceramicznej i elementów stalowych nawiązujących do historycznej konstrukcji kanału Raduni.

radunia1Fot. Materiały prasowe

KANAŁ DWUDZIELNY

W konferencji wzięli udział również Andrzej Chudziak, dyrektor ds. technicznych spółki Gdańskie Wody oraz dyrektor techniczny Forum Gdańsk Rafał Elżanowski. Jak mówił Andrzej Chudział, kanał nie zostanie zabetonowany. Ma powstać jednak szklane zadaszenie oraz tzw. kanał dwudzielny. - To zadaszenie szklane jest ponad obiektami kubatorowymi znajdującymi się poza kanałem Raduni. Na odcinku 90 metrów będzie kanał dwudzielny. To obiekt hydrotechniczny znany od kilkuset lat - powiedział Andrzej Chudziak.

- Kanał Raduni nie zniknie i nie zostanie zabetonowany ani ukryty. Robimy jedynie drugie dno kanału, by utrzymać walory estetyczne i historyczne tego obiektu, żeby można było w tym miejscu stworzyć ścieżkę edukacyjną, dzięki której będzie można zapoznać się z historią kanału - powiedział Rafał Elżanowski.

- Rozwiązanie techniczne, które zostało zaakceptowane polega na tym, że pomimo zmienności przepływu, cały czas utrzymujemy ten sam bezpieczny stan wody w kanale. W trakcie realizacji projektu spotkaliśmy się z problemem, co zrobić z niestabilnością wód w Raduni. Raz woda jest, raz jej nie ma. Raz wody jest za dużo, a raz jest zanieczyszczona. Podwójne dno pozwoli nam zabezpieczyć się przed zmiennościami kanału. Nadmiar wody będzie płynął dolnym korytem, a przepływ wody będzie utrzymany w górnym korycie - dodaje dyrektor techniczny Forum Gdańsk.

radunia2Tak ma wyglądać kanał Raduni na terenie Forum Gdańsk po zakończeniu prac budowlanych. Fot. Materiały prasowe

Wody Raduni mają być podczyszczane, jeszcze zanim trafią do Forum Gdańsk. Wspomniany podwójny kanał ma znaleźć się na odcinku, na którym powstanie zadaszenie nad ostatnią kondygnacją powstających tam budynków. Szerokość dolnego i górnego koryta ma wynosić 6 metrów. Głębokość górnego koryta, które będzie widoczne dla klientów galerii handlowej ma wynieść od 80 do 105 centymetrów i popłynie nim woda o głębokości do 25 centymetrów.

"PREZYDENT POTWIERDZIŁ NASZE ZARZUTY"

Tłumaczenia władz miasta nie przekonują jednak przedstawiciela Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej. Zdaniem Pawła Mrozka wiceprezydent Wiesław Bielawski potwierdził tylko zarzuty ze strony stowarzyszenia. - Naszym zdaniem wiceprezydent rozmija się z prawdą - mówi Paweł Mrozek. - Kanał dwudzielny to po prostu inna nazwa na przykrycie kanału betonową płytą, a na nim powstaje drugi kanał. Panowie potwierdzili, że stawiane przez nas zarzuty są prawdziwe. Na wizualizacjach wiceprezydent Bielawski potwierdził to co mu zarzucamy, po czym powiedział, że to nieprawda. Jego tłumaczenia mnie przekonują, bo potwierdzają, że mamy rację.

Zarówno wiceprezydent Bielawski jak i dyrektor Chudziak zaprzeczyli powstaniu kilkucentymetrowej fontanny. - Zależy co nazywamy fontanną. Jest nią moim zdaniem sztucznie cyrkulowana woda, płynąca w sztucznym korycie, które jest czymś, co udaje rzekę. Z jednej strony jest pompowane, z drugiej wypompowane. Z przepływem kanału rzeki Radunia nie ma to nic wspólnego - skomentował Paweł Mrozek. Dodał, że liczy, że sprawą zajmie się wojewódzki konserwator zabytków. Zapowiedział też wysłanie do niego pism w tej sprawie oraz działania, dzięki którym budowa Forum Gdańsk przebiegnie zgodnie z prawem.

Rzecznik wojewódzkiego konserwatora zabytków Marcin Tymiński powiedział, że sprawy nie będzie komentować. - Pozytywną opinię dopuszczającą podział kanału Raduni wydał wcześniejszy konserwator zabytków - stwierdził rzecznik.

Budowa Forum Gdańsk ma zostać ukończona w przyszłym roku.

Posłuchaj materiału:

Rafał Mrowicki