Wiadomości
Młode lwiątko z oliwskiego ZOO - 2015 r. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

czwartek,

10 sierpnia 2017

11:00

11 rzeczy, których na pewno nie wiedzieliście o lwach z Gdańska

10 sierpnia to Międzynarodowy Dzień Lwa. Lwy to symbol Gdańska, więc te zwierzęta są dla nas szczególne. Warto więc co nieco o nich wiedzieć.

Niestety, lwy są zagrożonym gatunkiem. Gdańskie ZOO jest jednym z ośrodków, które dbają o zachowanie linii genetycznej tych kotów. - Gatunków czystych genetycznie jest coraz mniej i tutaj wspaniałą rolę odgrywają ogrody zoologiczne – mówi Michał Targowski, dyrektor gdańskiego zoo. - Trudno w to uwierzyć, ale kto wie, czy za 50., 70., może 100 lat lwy całkowicie nie wyginą? Trzeba mieć świadomość, że jesteśmy ogrodem, który realizuje pewien program czystości linii genetycznej. Dlatego tak istotnym jest, żeby nasze potomstwo, które jest już prawie dorosłe, też trafiało do ośrodków, które realizują ten program. Takich ośrodków, które mają lwy angolskie jest w Europie bardzo mało.

 


JEDEN TATA I DWIE MAMUSIE

Do niedawna lwie stado liczyło dziewięcioro osobników. Na jego czele, od 2013 roku, stoi niezmiennie samiec alfa, czyli Arco. Ma on dwie partnerki: Bergi i Tchibindę. Pierwsza urodziła mu troje starszego potomstwa: Bolka, Lolka i Tolę. Tchibinda jest matką młodszych lewków: Aiona, Bastet i Frei. Ponieważ w stadzie może być tylko jeden samiec alfa, a prawie dorośli już synowie z czasem zaczęliby rywalizować o przywództwo z ojcem, rodzinę należało rozdzielić.

BOLEK I LOLEK OPUŚCILI JUŻ OLIWĘ

W grudniu 2016 roku, jako pierwszy stado opuścił Bolek, który wyjechał do ogrodu zoologicznego w Chorzowie. W lipcu br., żegnano najspokojniejszego z samców – Lolka, który pojechał tworzyć własne stado w Czechach. Rodzinne gniazdo niebawem opuści także Aion. W tej chwili nie ma już kontaktu z pozostałymi lwami. Jest całkowicie odseparowany i czeka na wskazanie nowego domu.

Czy wiesz, że ...?

- rodzina gdańskich lwów zjada dziennie ok. 50-54 kg mięsa

- ich ulubionym przysmakiem/nagrodą są... jajka

- Arco je posiłek oddzielnie; jako samiec alfa nie lubi dzielić się jedzeniem

- Tola jest ulubionym dzieckiem Arco

- Arco codziennie rano głośno ryczy, robi to punktualnie o godz. 6.10

- lwy w naszym zoo zaczynają dzień od treningu medycznego, który pozwala sprawdzić stan zdrowia zwierząt

- Arco i Bergi znają najwięcej, bo aż sześć komend

- lwy to leniuchy – dobę zazwyczaj dzielą na 20h snu i 4h aktywności

- w naturze lew powinien dożyć około 12 lat w ogrodzie zoologicznym dożywają nawet 25 lat

- lwy nie lubią się kąpać, ale potrafią pływać

- ryk samca słychać z odległości kilku kilometrów

Więcej można dowiedzieć się 10 sierpnia w oliwskim ZOO wysłuchując prelekcji i biorąc udział w konkursach od godziny 09:30 - 12:30.

hb/mmt