Wiadomości
Fot. Karol Armatowski

poniedziałek,

31 lipca 2017

15:29

Trąby powietrzne i gwałtowne burze. To może być najgroźniejszy wtorek od lat

Synoptycy są zgodni. Po ciepłym weekendzie ponownie wskoczyliśmy w okres burz, deszczu i gradu. Istnieje nawet zagrożenie powstania trąb powietrznych na terenie całego Pomorza. Najgorzej będzie we wtorek.

O niebezpieczeństwie uformowania się tornada czytamy między innymi na portalu meteoelblag.pl. Tam jako najbardziej prawdopodobny dzień, w którym możemy być świadkami trąby powietrznej, podano wtorek.

BĘDZIE UPALNIE

We wtorek rano dopłynie do nas masa gorącego powietrza. Będzie upalnie - od 29 do 32 stopni Celsjusza. Na pograniczu Polski i Niemiec powstanie niewielki układ niskiego ciśnienia. To właśnie on ma być odpowiedzialny za groźne zjawiska, które mogą występować w pasie od Szczecina przez Trójmiasto i Elbląg po Bartoszyce.

Największa szansa burz na Pomorzu wystąpi we wtorek rano i w godzinach przedpołudniowych. Burze będą miały bardzo szybki wzrost i mogą być gwałtowne - podstawowym zagrożeniem będą opady bardzo dużego gradu - 4-5 cm średnicy, silne porywy wiatru i intensywny deszcz - informują synoptycy.

 

POODAPomarańczowy kolor oznacza możliwość wystąpienia silnych burz Fot. IMiGW


OSTRZEŻENIE IMiGW

IMiGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia. Ma ono obowiązywać przez 24 godziny od wtorkowego poranka. - Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu do około 15 litrów na metr kwadratowy, lokalnie około 35 litrów oraz porywami wiatru do 75 km/h. Lokalnie opady gradu - czytamy w komunikacie.

W środę nadal burzowo. Lokalnie spadnie nawet 20 litrów deszczu. Synoptycy przewidują wiatr o prędkości do 70 km/h. Możliwe też opady gradu.


Burze mogą być bardzo gwałtowne. Warto więc ostrzec wszystkich mieszkających i wypoczywających nad Bałtykiem oraz na Warmii i Mazurach. Spokojniejsza pogoda dopiero w czwartek.

mili/mich