Wiadomości
Stacja w Smętowie Granicznym Fot. wikipedia

poniedziałek,

24 lipca 2017

14:22

Czy w Smętowie będą zatrzymywać się pociągi dalekobieżne? "Z tej stacji mogłoby korzystać nawet 200 tys. osób"

Mieszkańcy Smętowa Granicznego chcą, by na ich stacji kolejowej zatrzymywały się pociągi ponadregionalne. Obecnie wsiąść można tam tylko do lokalnych składów, które w drodze na przykład do Trójmiasta, zatrzymują się na każdej stacji.

To oznacza długi, w niektórych przypadkach nawet ponad dwugodzinny dojazd. Tymczasem, jak przekonuje analityk ruchu kolejowego Piotr Kazimierowski, uzasadnione jest, by w Smętowie zatrzymywały się np. pociągi PKP Intercity.

ZE STACJI KORZYSTALIBY MIESZKAŃCY KWIDZYNA

- Odcinek pomiędzy Tczewem a Laskowicami Pomorskimi jest najdłuższym odcinkiem, na którym nie zatrzymują się pociągi ponadregionalne na trasie z Trójmiasta do Wrocławia. Ma ponad 70 km. Stacja Smętowo leży niemalże w połowie tego odcinka, tuż obok bardzo dużego i prężnie rozwijającego się powiatu kwidzyńskiego. Most na Wiśle otworzył powiat kwidzyński na stację Smętowo i mieszkańcy Kwidzyna mogliby korzystać z tej stacji - mówi Piotr Kazimierowski.

 

kazimierowski

Piotr Kazimierowski, analityk ruchu kolejowego. Fot. Radio Gdańsk/Sylwester Pięta


PKP NIE PONIOSŁOBY ŻADNYCH DODATKOWYCH KOSZTÓW

Jak podkreśla analityk, PKP nie musiałyby ponosić żadnych dodatkowych kosztów w związku z zatrzymywaniem się tych pociągów, ponieważ one i tak jeżdżą przez Smętowo, tylko się tam nie zatrzymują. Zdaniem Kazimierowskiego, Smętowo Graniczne, ze względu na dogodne położenie, mogłoby być stacją przeznaczoną dla 200 tysięcy mieszkańców.

- Chcielibyśmy być węzłem transportowym, z którego korzystają mieszkańcy powiatów kwidzyńskiego, starogardzkiego, tczewskiego i świeckiego. Jest u nas wiele terenów, na których moglibyśmy stworzyć parkingi park and ride - podkreśla wójt gminy Smętowo Graniczne, Aneta Galant.

POD WNIOSKIEM ZBIERANE SĄ PODPISY

W poniedziałek rozpoczęto zbieranie podpisów pod wnioskiem o to, aby w Smętowie zatrzymywały się pociągi ponadregionalne. Marta Ziemska z PKP Intercity w rozmowie z reporterem Radia Gdańsk podkreśliła, że wniosek mieszkańców zostanie przeanalizowany, gdy trafi do przewoźnika.

Więcej posłuchaj tutaj:


Sylwester Pięta/hb