Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Paweł Drożdż

poniedziałek,

24 lipca 2017

14:13

Stary Rynek w Słupsku jak wielki plac budowy. Archeolodzy szukają pozostałości po dawnych siedzibach władz miasta

Archeolodzy badają Stary Rynek w Słupsku. Ruszyły największe prace wykopaliskowe w historii miasta. Niestety, wbrew ogromnym oczekiwaniom historyków, na razie jest lekkie rozczarowanie.
W miejscu, gdzie miały znajdować się fundamenty pierwszego słupskiego ratusza, po tygodniu prac nic nie odkryto.

SZUKAJĄ DALEJ

- Brakuje nam fundamentów tego ratusza. W miejscu, gdzie on powinien być, po prostu mamy dwumetrową warstwę piachu, czyli wygląda na to, że ten ratusz, który tutaj stał przez sto lat w XIX wieku, został rozebrany łącznie z fundamentami. Tylko dziura została zasypana piachem - mówi Maciej Marczewski, kierownik badań na Starym Rynku w Słupsku.

DRUGI RATUSZ?

Archeolodzy się jednak nie poddają, bo jeśli nawet nie uda się odkryć pierwszego słupskiego ratusza, to źródła historyczne mówią także o dużo starszym obiekcie, który stał w centrum Słupska. - Tutaj stał też ratusz średniowieczny, który został rozebrany pod koniec XVIII wieku i liczymy na to, że on nie został tak rozebrany tak doszczętnie i znajdziemy jakieś jego relikty oraz być może obiekty związane z użytkowaniem tego rynku w czasach średniowiecznych i nowożytnych - dodaje Marczewski.

Badania archeologiczne na Starym Rynku w Słupsku potrwają trzy miesiące. Duża część placu jest ogrodzona i niedostępna dla mieszkańców.

Paweł Drożdż/mar