Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Anna Rębas

sobota,

15 lipca 2017

15:46

Mieszkańcy na dźwigi, turyści na suwnice. Bałtycki Terminal Kontenerowy otwarty [ZDJĘCIA]

Suwnice, kontenery i statki można było zobaczyć z bliska w gdyńskim BCT podczas dnia otwartego. Terminal otworzył swoje magazyny, plac przeładunkowy, rampę kolejową i budynki zarządu. Jeszcze przed godziną 14:00 w kolejce do wejścia stało sporo osób.
Przygotowano liczne atrakcje, nie tylko związane z morzem i przeładunkami. - Ktoś, kto widzi to pierwszy raz, tak jak my, jest zaskoczony ogromem tych urządzeń - opowiadał pan Krzysztof. - Wybraliśmy się całą rodziną. Mam gości z Lublina, też chcieli wjechać do portu i zobaczyć te urządzenia. Znają je tylko z filmów - dodał.

NAJDŁUŻSZE KOLEJKI DO DŹWIGÓW

Sporo osób popływało też kilkoma statkami zakładowej floty. Niektórzy byli na pokładzie takich jednostek pierwszy raz w życiu. Najbardziej podobały się urządzenia, które służą operatorom, celnikom i portowcom do codziennej pracy. Oprócz prezentacji różnego rodzaju maszyn i urządzeń, można było zobaczyć z bliskiej odległości przeładunki kontenerów, a także, pod okiem pracowników, pokierować urządzeniami.


Najdłuższe kolejki ustawiały się do dźwigów podnoszących kontener. - Cała sztuka to nie chwiać i nie rzucać kontenerem o ziemię - śmiał się operator, sadzając za sterami kolejna osobę.

- Największą radochę mają oczywiście dzieci, choć sam chętnie bym coś przeładował - żartował tata 5-letniego Kamila.

Dźwigi to najwyższy stopień wtajemniczenia. Tu kolejki były najdłuższe. - Praca dźwigowego oznacza wiele lat pracy na innych, mniejszych urządzeniach, a następnie treningi i zdobycie uprawnień do kierowania takimi dźwigami. To jest elita pracowników na terminalu. Nasza wizytówka - mówili przedstawiciele BCT.

Operatorzy obsługują różne urządzenia, dlatego nie ma przywiązania do jednego obiektu. Praca na takim obiekcie wymaga wielkiej wprawy i doświadczenia, by takie kontenery rozładowywać - mówił Michał Kużajczyk z BTC.

Bałtycki Terminal Kontenerowy jest najstarszym tego typu obiektem w Polsce, został otwarty w 1979 roku.

Anna Rębas/mich


Zobacz Galerię