Wiadomości
Fot. Wikimedia commons

piątek,

14 lipca 2017

18:29

Po co płacić za wywóz śmieci grube miliony, jeśli można stworzyć własną firmę? Taki pomysł ma Pruszcz Gdański

Pruszcz Gdański zastanawia się nad stworzeniem własnej firmy wywożącej śmieci. To efekt drakońskiej podwyżki cen wywozu po ostatnim przetargu.

Przez ostatnie 4 lata miasto płaciło ok. 3,3 mln zł rocznie za wywóz odpadów, od początku września cena wzrośnie o 60 proc. - do 5,3 mln zł. Byłaby jeszcze wyższa, ale miasto unieważniło pierwszy, ogłoszony wiosną, przetarg.

ZBYT DROGO

- Początkowo chcieliśmy zastosować podobne zasady jak w 2013 roku, czyli podpisać umowę na 4 lata, by wygrana firma miała pewność, że będzie długoterminowo realizować zamówienie. To oznacza m.in. zminimalizowanie zagrożenia pewnym zamieszaniem, które może pojawić się w przypadku nowego przedsiębiorstwa wchodzącego na teren, który nie do końca zna. Najniższa oferta opiewała jednak na ponad 6,3 mln zł, co znacząco przewyższało nasze szacunki - mówi rzecznik Urzędu Miasta Bartosz Gondek.

WAŻNA DECYZJA

Pierwszy przetarg został więc unieważniony, a ratusz ogłosił drugie postępowanie, po którym cena spadła o 1 mln zł - do 5,3 mln zł. W drugim przetargu zmieniono także zasady - umowę podpisano na rok.

- Te przetargi jasno pokazują, że koszty odbioru śmieci będą rosły i trzeba zastanowić się co dalej - czy funkcjonować na otwartym rynku i decydować się na zewnętrznych operatorów, czy też nie powołać własnej firmy, która zlikwiduje ogniwo pośrednie i sprawi, że miasto będzie w stanie samo dostarczać śmieci do zakładu utylizacyjnego. Na pewno będziemy rozważać powołanie takiej firmy - zapowiada Gondek, podkreślając, że już teraz w ratuszu pracuje wiele osób zaangażowanych w obsługę śmieci. To osoby rozliczające wywóz odpadów, koordynujące pracę firmy, to także pracownicy Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Na razie jednak mieszkańcy muszą liczyć się z podwyżkami. Jak podkreśla Małgorzata Skuza z Urzędu Miasta Pruszcz Gdański, cena za 1 metr kwadratowy mieszkania wzrośnie o 10 groszy - z 59 do 69 groszy. W przypadku mieszkań i domów jednorodzinnych większych niż 100 metrów kwadratowych, każdy metr powyżej tego limitu będzie kosztował dodatkowo jeden grosz.

Nowe ceny zaczną obowiązywać 1 września.

 

Sylwester Pięta/mili