Wiadomości
Fot. wikipedia.org

piątek,

14 lipca 2017

14:37

6 tysięcy chorągiewek na powitanie. Wizyta Kate i Williama już we wtorek [UTRUDNIENIA W RUCHU]

3 tysiące chorągiewek brytyjskich i 3 tysiące gdańskich zostało przygotowanych dla gdańszczan i turystów, którzy w najbliższy wtorek będą chcieli przywitać w Gdańsku parę książęcą. William książę Cambridge i Katarzyna księżna Cambridge odwiedzą Gdańsk 18 lipca. Wizytę na Pomorzu rozpoczną w obozie Stutthof, skąd około godziny 15:00 powinni dojechać do Gdańska.


Gości w Dworze Artusa powita prezydent Paweł Adamowicz. Na brytyjską Parę Książęcą będzie oczekiwał prezent. Jako, że Gdańsk to Światowa Stolica Bursztynu prezent będzie bursztynowy.

Para Książęca wraz z prezydentem po około 20 minutach od przyjazdu do Dworu Artusa wyjdzie na zewnątrz. Będzie to moment, kiedy przy akompaniamencie Capelli Gedanensis zgromadzeni gdańszczanie i turyści będą mogli przywitać się z Katarzyną i Wiliamem. Wolontariusze rozdawać będą wszystkim zgromadzonym przygotowane chorągiewki.

SPACER KSIĄŻĘCEJ PARY

Teren przed Dworem Artusa, wokół Fontanny Neptuna będzie miejscem spaceru Pary Książęcej, która będzie mogła w jego trakcie obejrzeć m.in. warsztat do obróbki bursztynu, który jest kopią średniowiecznego warsztatu. Skosztują też  tradycyjnych polskich pierogów i likieru Goldwasser. Atrakcją będzie też występ szczudlarzy, którzy będą prezentowali alegorie ze Złotej Bramy, tj. Sprawiedliwość, Sławę, Fortunę, Zgodę, Roztropność, Neptuna i Hermesa.

Książęca para spotka się także z kilkuosobową grupą brytyjskich żołnierzy, którzy stacjonują w Polsce. Spacer wokół Fontanny Neptuna i Dworu Artusa potrwa około pół godziny i stamtąd Katarzyna i William udadzą się do Teatru Szekspirowskiego, a potem do Europejskiego Centrum Solidarności.

Co zagra Capella Gedanensis?

Kilar – Polonaise (orchestra)
Kilar – Waltz from the movie "The Primised Land" (orchestra)
Kilar – Waltz from the movie "Trędowata" (orchestra)
G.F. Haendel – The Anthems – Zadok The Priest (choir and orchestra)
Morley – Now is the Month of Maying (choir and orchestra)
G.F. Haendel – The Anthems – Let Thy Hand Be Strengthened (choir and orchestra)
Morley – It was a lover and his lasse (soprano solo and orchestra
G.F. Haendel – Messiash – Hallelujah (choir and orchestra)
G.F. Haendel – The Anthems – The King Shall Rejoice (choir and orchestra)
G.F. Haendel – The Anthems – My Heart is Inciting (choir and orchestra)
Dowland – Come Again (choir and orchestra)
Morley – April is my Mistress' face (choir and orchestra)

W związku z wizytą księżnej Kate i księcia Williama w Gdańsku, od wczesnych godzin porannych wprowadzone zostaną  tymczasowe zmiany w organizacji ruchu:

- całkowity zakaz zatrzymywania się na ulicach: Węglarskiej, Kołodziejskiej, Piwnej oraz Doki (od ul. Łagiewniki do Bramy nr 2);
- całkowite wyłączenie z ruchu Targu Węglowego i ul. Bogusławskiego (od ul. Zbytki do wjazdu na parking ABW);
- zawieszenie postoju taksówek na ul. Bogusławskiego (naprzeciwko Banku BGŻ BNP Paribas SA) i przeznaczenie tego postoju dla autokarów;
- przeznaczenie części parkingu przy ul. Nowomiejskiej na postój  dla autokarów.

oprac. mich