Wiadomości
Uczniowie biorą teraz udział w postępowaniu rekrutacyjnym w szkole drugiego wyboru. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

piątek,

14 lipca 2017

12:16

Nie dostałeś się do wymarzonej szkoły średniej? Masz jeszcze szansę

Mimo wysokiej średniej nie dostałeś się do wymarzonego liceum? Sprawdź, w której szkole są jeszcze miejsca i weź udział w rekrutacji uzupełniającej.
Już w kwietniu informowaliśmy o tym, że w tym roku większość gdańskich liceów zmniejszyła liczbę oddziałów dla pierwszoklasistów ze względu na kumulację roczników w 2019 roku. Jak wynika z danych tegorocznej rekrutacji, z tego względu część uczniów z wysokimi średnimi nie dostało się do wymarzonych szkół.

W rozmowie z naszą reporterką mówiła o tym między innymi Bożena Ordak, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. - Jest tak, że dzieci z samymi szóstkami na świadectwie mają problem, by się dostać - tłumaczy.

W gdańskiej "Topolówce" wprawdzie zlikwidowano jeden oddział pierwszej klasy, ale za to utworzono dwie klasy IB.

- Taka zmiana to pewien problem, przede wszystkim organizacyjny. Skutkiem tego będzie zmniejszenie liczby godzin dla nauczycieli, ale udało mi się tak zorganizować pracę, że zwolnień nie będzie. Ucierpi na tym poziom nauczania, ponieważ wydaje się, że V LO jest lokomotywą pomorskiej edukacji – mówiła Elżbieta Piszczek, dyrektor V LO w Gdańsku.

CZAS NA DRUGI WYBÓR

Podczas składania dokumentów rekrutacyjnych uczniowie deklarowali szkoły: pierwszego, drugiego i trzeciego wyboru. - Ponieważ rusza rekrutacja uzupełniająca, uczniowie biorą teraz udział w postępowaniu rekrutacyjnym w szkole drugiego wyboru. Zawsze tak było, jest i będzie, że ktoś nie dostał się do określonej szkoły. Jeśli uczeń nie miał szczęścia i nie dostał się do szkoły w pierwszym postępowaniu rekrutacyjnym, ma szansę skorzystać z rekrutacji uzupełniającej. Nie sądzę, by była taka sytuacja, by absolwent gimnazjum nie dostał się do szkoły ponadgimnazjalnej. To, że znikoma - mam nadzieję – liczba uczniów nie dostanie się do wymarzonej szkoły średniej jest winą reformy edukacji jest tezą bardzo śmiałą i nie ma odzwierciedlenia w rzeczywistości – wyjaśnia Małgorzata Bielang, pomorska wicekurator.

Miejsca są między innymi w nowym gdańskim liceum nr 10 oraz w Gdańskim Liceum Autonomicznym. Dane są cały czas aktualizowane, a znaleźć je można na stronie Pomorskiego Kuratorium Oświaty.

Ewelina Potocka/mar