Wiadomości
Fot. Słuchacze Radia Gdańsk

poniedziałek,

10 lipca 2017

20:35

Wielka ulewa na Pomorzu, strażacy wyjechali na ulice [ZDJĘCIA]

Wielka ulewa uderzyła w Trójmiasto w poniedziałek przed godziną 20:00. W innych rejonach Pomorza urwanie chmury rozpoczęło się już wcześniej.

AKTUALIZACJA 6:00

Ponad 150 razy interweniowali strażacy w związku z deszczem i burzami na Pomorzu. Wyjeżdżali do wypadków, kolizji, zalanych ulic, torów tramwajowych i piwnic, połamanych drzew.

Najgroźniejszy wypadek był w Wieżycy na krajowej 20 Żukowo-Kościerzyna. Tam samochód wpadł do rowu, ranni zostali trzej policjanci. Jechali prywatnym autem na nocną zmianę. Dwaj funkcjonariusze trafili do szpitala. Trzeci został opatrzony na miejscu. Okoliczności wypadku bada prokurator.

AKTUALIZACJA 22:55

Wypadki, kolizje, zalane ulice, tory tramwajowe i piwnice, połamane drzewa - tak po kilku godzinach ulew i burz wygląda wiele miejsc na Pomorzu. W sumie strażacy interweniowali ponad 130 razy. Synoptycy podkreślają, że po północy burze powinny zanikać.

AKTUALIZACJA 22:25

Do wypadku doszło również w Wieżycy. Jak dowiedział się nasz reporter, ranni są policjanci. Funkcjonariusze jechali prywatnym autem na nocną zmianę, ale wpadli do rowu. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że dwaj mężczyźni trafili do szpitala w Kościerzynie, trzeci został opatrzony na miejscu. Okoliczności wypadku bada prokurator. Na drodze krajowej 20 wprowadzono ruch wahadłowy.

AKTUALIZACJA 21:40

Jak informują nasi słuchacze, na niektórych ulicach we Wrzeszczu Dolnym doszło do krótkiej awarii oświetlenia. - Na niektórych ulicach we Wrzeszczu Dolnym nie działa uliczne oświetlenie (ulice Mickiewicza, Wyspiańskiego, początek Chrobrego). Na początku alei Legionów pogasło wszystko - relacjonował nam pisząc na 603 06 06 06 pan Rafał. - Nie ma świateł przy Galerii Bałtyckiej, nie palą się też w stronę Hynka - dodawał. Na szczęście oświetlenie już wróciło i przejazd Wrzeszczem powinien się odbywać bez większych problemów.

Ponadto drogowcy informują, że problemy z przejazdem są w rejonie ulic Stryjewskiego, Lenartowicza i Siennickiej na gdańskiej Przeróbce. Częściowo zalane są tam także tory tramwajowe. Jak przekazują jednak służby techniczne Gdańskich Autobusów i Tramwajów nie skutkuje to utrudnieniami ani opóźnieniami w ruchu na szynach.
Przejezdne bez problemu są ulice Piastowska i Pomorska pod wiaduktami kolejowymi.

skm stoczniaZalane tory tramwajowe przy przystanku Stocznia SKM w Gdańsku. Fot. Słuchacz RG


W Gdyni są kłopoty z przejazdem przez zalane skrzyżowanie ulic Morskiej i Warszawskiej przy dworcu PKP Gdynia Główna. To miejsce, w którym regularnie występują problemy z odwodnieniem. Jak informują policjanci, objazd prowadzony jest przez ulicę Komandorską.

Kłopotów nie ma już w rejonie Węzła Wzgórze i Węzła Franciszki Cegielskiej, gdzie w przejazdach pod torami, także dzięki pomocy strażaków, woda opadła.

Utrudnienia w ruchu są na autostradzie A1 w stronę Gdańska. Jak informują służby operatora na 49 kilometrze między węzłami w Kopytkowie i Pelplinie samochód uderzył w bariery, w pasie rozdziału. Przejazd lewym pasem został zamknięty.

Wciąż bez prądu są mieszkańcy Karsina, Osowa, Dębowca i Mniszka koło Kartuz, Łubiany i Garczyna koło Kościerzyny, część mieszkańców Starogardu Gdańskiego oraz miejscowości Kochanki i Kokoszkowy. Kłopoty z zasilaniem mają także mieszkańcy miejscowości Sierżno i Brynki koło Bytowa.

Wzrosła też liczba interwencji strażaków. Wyjeżdżali już ponad 70 razy. Najwięcej w powiatach kościerskim, kartuskim, człuchowskim i chojnickim

 


 


Strażacy wyjeżdżali do zdarzeń spowodowanych przez burze i deszcz, które w poniedziałek przetaczały się przez Pomorze. Interweniowali głównie w zachodniej części województwa i na Kaszubach. Pompowali wodę z ulic i piwnic, usuwali kilka powalonych drzew.

PROBLEMY NA DROGACH

Nasi słuchacze informują nas również o utrudnieniach na drogach. Między innymi pan Piotr donosi, że drzewo zablokowało drogę z Osowej do Rębiechowa przez Barniewice. W centrum Gdańska studzienki kanalizacyjne radzą sobie z odprowadzaniem wody, ale mimo to na ulicach jest dużo wody i powstają duże kałuże, między innymi na Długich Ogrodach i 3 maja. Z powodu dużej ilości wody trzeba zwalniać także na Alei Zwycięstwa i na dolnym odcinku Alei Grunwaldzkiej.

Na problemy z odprowadzaniem wody zwróciliśmy szczególną uwagę przy Galerii Bałtyckiej, gdzie niemal równo rok temu samochody, tramwaje, a nawet piwnica centrum handlowego zostały zalane. - Stoję przy Galerii Bałtyckiej na skrzyżowaniu Aleja Grunwaldzkiej i Alei Żołnierzy Wyklętych. Sytuacja nie jest zła. Droga jest przejezdna, tory tramwajowe nie są zalane, a kanalizacja deszczowa zbiera wodę. Jedynie gdzieniegdzie tworzą się kałuże, ale piesi radzą sobie z pokonywaniem jezdni. W tym momencie jedyne zagrożenie z wodą, którego możemy się spodziewać to samochód rozchlapujący wodę z kałuży prosto na nas - relacjonuje nasz reporter Daniel Wojciechowski.

Rozmawialiśmy również z przedstawicielem Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Pamiętamy, jak źle ulewne deszcze "zniosły" nasypy kolejowe. Zostaliśmy jednak zapewnieni, że wszystkie nasypy są monitorowane i na razie nic im nie zagraża.

 

Tak wyglądała ulewa w Gdańsku Brzeźnie:


MIESZKAŃCY BEZ PRĄDU

Bez prądu są mieszkańcy Karsina, Osowa, Dębowca i Mniszka koło Kartuz, Łubiany i Garczyna koło Kościerzyny oraz część mieszkańców Pelplina, Starogardu Gdańskiego oraz miejscowości Kochanki i Kokoszkowy. Kłopoty z zasilaniem maja także mieszkańcy miejscowości Sierżno i Brynki koło Bytowa. Prąd powinien powrócić po 22:00.


Nie można uciec od porównań z lipcową powodzią, która spustoszyła przede wszystkim Gdańsk w 2016 roku. Dlatego przypominamy, jak wtedy wyglądała walka z potężnym żywiołem. TUTAJ 23 przejmujące zdjęcia.

 

 

mc/mili


Zobacz Galerię