Wiadomości
Tworzące się leje pomiędzy Nowym Dworem Gdańskim a Elblągiem Fot. Alan Szmyt, Mariusz Kośmider / Info Meteo Elbląg

niedziela,

09 lipca 2017

13:21

Zalążek trąby powietrznej pod Elblągiem. Tylko to zobaczcie! "Na szczęście skończyło się na strachu" [ZDJĘCIA]

- Tu takie zjawiska nabierają rozpędu - tak o zalążku trąby powietrznej w okolicach Elbląga mówią eksperci z Info Meteo - Elbląg. Lej powstał w sobotę 8 lipca. Wszystko wyglądało bardzo groźnie, co możecie zobaczyć na zdjęciach w galerii.

Jak się okazuje Żuławy Wiślane i rejon wschodniego Pomorza wcale nie jest bezpiecznym regionem, jeśli chodzi o takie zjawiska. - O ile burze omijają często Zatokę Gdańską i samo Trójmiasto, tak bliżej Elbląga potrafią drastycznie przybrać na sile, tak było w dniu wczorajszym. Superkomórka utworzyła się pomiędzy Elblągiem a Nowym Dworem Gdański - mówią eksperci z Info Meteo-Elbląg.
- Przyniosła opad gradu w rejonie Elbląga, zaś po jej zachodniej stronie, z chmury stropowej utworzyły się dwa leje kondensacyjne, jeden mniejszy, drugi większy, istniało zagrożenie dotknięcia ziemi. Na szczęście tym razem skończyło się na strachu -  dodają ekspeci.

POMORSKI KORYTARZ BURZ

W kwietniu ubiegłego roku eksperci z Elbląga byli świadkami rozwoju podobnego zalążka w miejscowości Marynowy, z kolei w lipcu 2016 roku "przechwycili" tornado niedaleko Morąga, w tym roku "zalążek" pojawił się też w Elblągu.

- Od Powiśla, przez Żuławy po Warmię mamy taki "nasz" pomorski korytarz silniejszych burz. W ostatnich latach jest on dość mocno zauważalny, burze nie lubią wód Zatoki, wobec powyższego kierują się bliżej Elbląskiej Wysoczyzny, gdzie przysłowiowo nabierają rozpędu – dodają eksperci z Info Meteo–Elbląg.   

Info Meteo-Elbląg/jK/mmt


Zobacz Galerię