Wiadomości
Dr hab. Tomasz Stefaniak, naczelny lekarz UCK także korzysta z nowego systemu fot. Joanna Matuszewska

środa,

05 lipca 2017

17:45

Szpital Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego ma nowoczesny system do analizy danych o leczeniu pacjentów

Nowoczesnego systemu do analizy danych o chorobach i leczeniu zaczęli używać pracownicy Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. MedStream Designer to baza danych zawierająca informacje o ponad 900 tysiącach pacjentów, którzy byli leczeni w szpitalu klinicznym w ciągu ostatnich 10 lat.
BAZA DANYCH O PACJENTACH

System pozwala wyszukiwać pacjentów na podstawie historii leczenia. Przeszukuje np. wyniki badań laboratoryjnych, porównuje podawane leki i wykonane zabiegi. Dane te można grupować, porównywać i opracowywać statystycznie. System przypomina wielką wyszukiwarkę danych. - Ich analiza może pomóc w leczeniu i prowadzeniu badań naukowych - tłumaczy dr hab. Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

- Dla przykładu, jeśli chciałbym znaleźć grupę pacjentów, którzy mogliby zostać zakwalifikowani do przeszczepu wątroby, wpisałbym w system słowa "marskość wątroby". Za pomocą MedStream Designera mogę znaleźć osoby, które zgłosiły się do naszej poradni gastroenterologicznej i mają takie rozpoznanie. Odpowiedz jest już po kilku sekundach - wyjaśnia lekarz.

INTUICYJNA OBSŁUGA

MedStream Designer (MSD) to aplikacja opracowana przez polską firmę Transition Technologies S.A. z Warszawy. Rafał Ostap, zajmujący się wdrażaniem systemu mówi, że dzięki niemu każdy lekarz otrzymuje wgląd w dane wielu tysięcy pacjentów.

- Co ważne, a dzięki intuicyjnemu i prostemu interfejsowi, obsługa aplikacji jest prosta. Nie ma znaczenia znajomości narzędzi statystycznych, bez których wcześniej tego typu analizy nie były możliwe - mówi kierownik projektu MSD. Dodaje, że system pozwala też na analizę podobnych przypadków chorobowych i porównanie skuteczności zastosowanej terapii.

baza danychUCK 2Tak wyglądają statystyki podawane przez system MSD. Źródło: Materiały prasowe Transition Technologies

BEZPIECZEŃSTWO DANYCH

System MSD podaje informacje na temat wieku i płci pacjenta a także numer historii choroby. Wszystko po to, żeby można było przeanalizować elektronicznie dokumentację medyczną. Jest ona pozbawiona danych osobowych chorego. Nie ma tam nazwiska, adresu czy numeru PESEL. - To bardzo bezpieczne, bo gwarantuje, że te dane nie wyciekną - dodaje dyrektor Stefaniak.

Z bazy danych mogą korzystać pracownicy 33 klinik działających w ramach szpitala GUMed a także naukowcy i studenci. - Liczymy, że dzięki temu systemowi wzrośnie zaangażowanie naukowe naszych lekarzy i powstanie więcej artykułów. Może ktoś dzięki temu systemowi opracuje jakieś nowe metody leczenia - mówi dr Tomasz Stefaniak.

SYSTEM W SŁUŻBIE NAUKI

Dyrektor ds. lecznictwa w UCK dodaje, że korzyści są też dla pacjentów. Jeśli pojawi się badanie kliniczne, dotyczące wprowadzenia na rynek nowego leku, to można szubko odszukać pacjentów, którzy się do niego kwalifikują. - To pozwala zaproponować nowoczesne metody leczenia naszym chorych - dodaje dr Stefaniak.

Takie same bazy danych mają m.in centra onkologii w Warszawie i Kielcach a także Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Bazę danych dla gdańskiego UCK sfinansowały wspólnie szpital i Gdański Uniwersytet Medyczny.

Joanna Matuszewska
Napisz do autorki: j.matuszewska@radiogdansk.pl