Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Grzegorz Armatowski

poniedziałek,

19 czerwca 2017

07:45

Burza wokół patrona pociągu z Gdańska do Kościerzyny. Został wybrany, ale czy pociąg otrzyma jego imię?

Spór o nazwę dla pociągu z Gdańska Głównego do Kościerzyny. SKM-ka na swojej stronie ogłosiła głosowanie, w którym wygrał kapitan Józef Dambek - przywódca Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski". Tymczasem władze województwa chcą, aby z tego pomysłu się wycofano.
Choć nikt oficjalnie tego nie przyznaje, chodzi o to, że w plebiscycie wygrał Józef Dambek, który w walce z niemieckim okupantem poległ na Kaszubach. Niedawno podczas corocznej uroczystości upamiętniającej to wydarzenie, szef MON - Antoni Macierewicz - podniósł porucznika Dambka do stopnia kapitana.


BRATANEK DOSTAŁ PISMO Z POTWIERDZENIEM WYBORU

W plebiscycie na stronie SKM Dambek zebrał prawie 60 procent głosów. Przepadły takie nazwy, jak choćby Kościerski Sprinter, Kaszubski Express czy Weiser Dawidek. Bratanek kapitana Dambka dostał już pismo z potwierdzeniem wyboru od zarządu SKM. Na razie nie wiadomo, czy pociąg taką nazwę otrzyma.


- Możliwe, że to wprowadzimy, ale nie chcę obiecywać. To będzie jakby decyzja zarządu po konsultacji z marszałkiem województwa pomorskiego - wyjaśnia dyrektor marketingu SKM - Marcin Głuszek.

skm1ok1 copy

- To jakaś kpina z nas wszystkich. Ktoś się z nas śmieje. Nie wiem, czy chcieli nas upokorzyć w ten sposób? Upokorzyć porucznika Dambka i całe środowisko "Gryfa Pomorskiego"? Upokorzyć środowisko patriotów pomorskich? Ja tego nie rozumiem? - mówi bratanek kapitana Dambka.

NIE CHODZI O TO, ŻE WYGRAŁ KAPITAN DAMBEK


Władze województwa tłumaczą, że plebiscyt nie był z nimi uzgodniony, a pomysł jest nietrafiony. - Wcale nie chodzi o to, że wygrał kapitan Dambek - zapewnia członek zarządu województwa - Ryszard Świlski.

- Pomysł nazwania pociągu w jakikolwiek sposób nie rozwiązuje problemów komunikacyjnych. To jest droga donikąd, więc myślę, że Szybka Kolej Miejska z tego pomysłu musi się jak najszybciej wycofać.

Na razie trwa wymiana pism pomiędzy zarządem województwa a SKM.

Więcej w materiale Grzegorza Armatowskiego:

Grzegorz Armatowski/puch


Zobacz Galerię