Wiadomości
Instalacja przedstawia kobiety w Somalii, które stoją przy studni fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

niedziela,

18 czerwca 2017

16:23

Akcja Polskiej Akcji Humanitarnej na ulicach Gdańska. Pojawi się 13 instalacji

Kiedy dostrzeżesz drugiego człowieka, odległość nie ma znaczenia. Twoja reakcja ma znaczenie! Niezależnie od tego, gdzie potrzebna jest pomoc, możesz działać - to myśl przewodnia serii instalacji miejskich "Bądź bliżej" Polskiej Akcji Humanitarnej.
Dziś odsłonięto pierwszą w Gdańsku. Na Zielonym Moście pojawiła się niewielka lupa, przez którą można obserwować kobiety z Somalii. - Przybliżamy odbiorcom, jakie potrzeby mają na świecie ludzie. My jako PAH jesteśmy tą lupą, która przybliża potrzeby. Staramy się też dawać wskazówki, jak pomóc. Można wpłacić pieniądze, zorganizować zbiórki. Pierwsza instalacja przedstawia kobiety w Somalii, które są przy studni. PAH buduje tam studnie, które zapewniają stały dostęp do wody - mówi Katarzyna Prokopowicz, przedstawicielka Polskiej Akcji Humanitarnej.

OBCHODY ŚWIATOWEGO DNIA UCHODŹCY I POMOC ASP

W najbliższym czasie w przestrzeni miejskiej Gdańska pojawi się łącznie 13 takich instalacji. - Chcemy, żeby mieszkańcy podpowiedzieli nam, gdzie jest wolna przestrzeń, gdzie można kolejne instalacje umieścić - dodaje Monika Orchowska z Fundacji Gdańskiej.

W tworzeniu instalacji pomaga Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku. - Zainteresowałam się akcją, bo działanie w przestrzeni publicznej jest nam grafikom bliskie. Natomiast to medium jest o tyle ciekawe, że jest to inny sposób komunikacji, niż inne nam znane. To, że jest to akcja PAH, która propaguje ideę pomocy, jest też dla mnie wyjątkowe - mówi studentka ASP Teresa Płotkowiak.

Odsłonięcie pierwszej instalacji ma związek z obchodami Światowego Dnia Uchodźcy. Ustanowiony został przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 4 grudnia 2000 roku. Upamiętnia odwagę i siłę uchodźców na całym świecie.
Joanna Stankiewicz/hb