Wiadomości
Wystawa składa się z plansz, na których umieszczono zdjęcia, dokumenty i listy pisane przez generała Roweckiego fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

niedziela,

18 czerwca 2017

12:35

W Muzeum II Wojny Światowej otwarto wystawę poświęconą generałowi "Grotowi" Roweckiemu. "Chcieliśmy pokazać go też jako zwykłego człowieka"

Był oficerem wojska polskiego, dowódcą Armii Krajowej, walczył w Legionach Piłsudskiego. Generał Stefan "Grot" Rowecki jest bohaterem wystawy czasowej, którą w niedzielę otwarto w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
Pomysł uczczenia i utrwalenia w pamięci młodego pokolenia postaci generała zrodził się w Głównej Bibliotece Lekarskiej. Z inicjatywy dyrektora Wojciecha Germaziaka została nawiązana współpraca z Archiwum Akt Nowych, które posiada największy zasób dokumentów Polskiego Państwa Podziemnego. Nawiązano również współpracę z innymi instytucjami i osobami, które posiadają w swoich zbiorach fotografie i dokumenty dotyczące Stefana Roweckiego. Na wystawie zaprezentowane zostanie życie Stefana Roweckiego, począwszy od momentu urodzenia aż do chwili aresztowania.

"BYŁ JEDNĄ Z NAJWAŻNIEJSZYCH POSTACI W DRUGIEJ WOJNIE"

Generał został zamordowany przez Niemców prawdopodobnie na początku sierpnia 1944 roku. - To był duży cios dla AK. Był jedną z ważniejszych postaci w drugiej wojnie i wybitnym człowiekiem. Uznaliśmy, że warto tę postać pokazać jako dopełnienie naszych wystaw. Chcemy konsekwentnie rozszerzać wiedzę dotyczącą wojny, szczególnie dotyczącą Polski i Polaków - mówi wicedyrektor muzeum Tomasz Gliniecki.

Wystawa została zorganizowana wspólnie z wojewodą pomorskim. - To jest świetny pomysł, żeby uzupełniać wystawę główną. Niedawno otworzyliśmy część poświęconą Witoldowi Pileckiemu. Zachęcamy wszystkich, którzy dysponują materiałami i dokumentami, żeby w takie działania się włączali i może proponowali podobne wystawy. Tym bardziej, że do muzeum przychodzi młodzież z całego kraju i wystawy mają ogromny aspekt edukacyjny - mówi wojewoda Dariusz Drelich.

"CHCIELIŚMY POKAZAĆ GENERAŁA TEŻ JAKO ZWYKŁEGO CZŁOWIEKA"

Wystawa składa się z plansz, na których umieszczono zdjęcia, dokumenty i listy pisane przez generała Roweckiego. -Pochodzą z Archiwum Akt Nowych w Warszawie, centralnym archiwum państwa polskiego. Wystawę uzupełniają zbiory rodzinne, które otrzymaliśmy między innymi z Melbourne, od wnuka generała. Dużą częścią wystawy są zbiory Instytutu Grota w Lesznie, gdzie są materiały przekazane przez córkę generała - mówi Mariusz Olczak, wicedyrektor Archiwum Akt Nowych.

- Staraliśmy się pokazać wszystkie zdjęcia konspiracyjne i zdjęcia z wypełniania funkcji przez Stefana Roweckiego. Są też najważniejsze dokumenty, które wiążą się z jego przedwojenną karierą wojskową, a także z pełnieniem przez niego funkcji komendanta głównego ZWZ AK. Szereg z nich jest pierwszy raz prezentowana na wystawie. Chcieliśmy pokazać generała nie tylko jako oficera, ale też jako zwykłego człowieka. Można więc poznać jego życie prywatne, pasje, zainteresowania. Oczywiście nie jest to łatwe, bo materiałów jest mało. Ale można obejrzeć zdjęcia z wypoczynku, jedna z tablic pokazuje jego pasję narciarską i myśliwską. Na fotografiach zobaczymy jego trofea myśliwskie. Jest także korespondencja z dziećmi i z żoną - dodaje Olczak.

Wystawa będzie prezentowana przez miesiąc.
Joanna Stankiewicz/hb

Zobacz Galerię