Wiadomości
Po lewej stronie od nagrodzonych Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska, z prawej strony Joanna Fabisiak, poseł na Sejm RP. Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

sobota,

17 czerwca 2017

21:18

Młodzi z całego kraju nagrodzeni za zaangażowanie i poświęcenie. W Gdańsku uhonorowano "Ośmiu Wspaniałych" nastolatków

Pomagają dzieciom, seniorom i niepełnosprawnym, są honorowymi krwiodawcami, organizują publiczne zbiórki. W sobotę poznaliśmy laureatów konkursu nastolatków "Ośmiu wspaniałych".
Tegoroczna 23 ogólnopolska gala odbyła się w Gdańsku. Przyjechała młodzież z 38 gmin, miast i powiatów, m.in. z Wrocławia, Torunia, Krakowa, Prudnika, Pruszkowa, Siedlec, Ostródy i małych gmin: Kępno, Oleśno, Sławno. Podczas wieczornej gali wręczone zostały statuetki wykonane przez gdańskiego bursztynnika Zbigniewa Strzelczyka.

Wśród ośmiu najlepszych jest Cezary Miecielica z Elbląga. - Czuję się niezwykle. Nie liczyłem, że będę w pierwszej ósemce, ale jest to ogromne wyróżnienie - mówi. - Udzielam się w wielu akcjach: Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, zbieram pieniądze dla hospicjum, dla Caritas, uczestniczę w zbiórkach żywności. Dwa razy byłem też dawcą szpiku. To, żeby pomagać, to była moja decyzja. Pomagam dopiero od czterech lat, ale wiem, że warto. Wierzę, że tak trzeba. To, co robimy do nas wraca.

PASJA POMAGANIA

W tym roku wyróżniono także Noemi Okrasińską z Pruszkowa. Ma 14 lat i pomaga od podstawówki, głównie dzieciom zagrożonym wykluczeniem społecznym. - To jest moja pasja. Wierzę, że dzieci są nie tyle przyszłością, co teraźniejszością. One naprawdę mogą zmieniać świat - mówi nastolatka. - To jest niesamowite, że ludzie, którym pomagam mogą się uśmiechnąć i powiedzieć "dziękuję". Wierzę, że to kiedyś zaprocentuje. Mam dużo obowiązków, ale znajduję też czas na wolontariat. Czasami jest ciężko, ale daję radę. Dziś czuję się wspaniale. To jest wspaniałe uczucie, że ktoś docenia moją pracę.

"ODWDZIĘCZYĆ SIĘ TYM, KTÓRZY MI POMOGLI"

Jagoda Drozd z Tarnobrzega zajmuje się głównie pomocą dzieciom i osobom starszym. - Skłoniło mnie to tego życie. Jestem po sporych przejściach i to mnie pchnęło do pomocy - mówi. - Chciałam się odwdzięczyć ludziom, którzy kiedyś mi pomogli i pokazać im, że potrafię być taka, jak oni. Jestem ogromnie szczęśliwa. Mimo wszystko uważam, że są lepsi ode mnie.

Miłością Karoliny Chrzanowskiej z Legnicy są zwierzęta i to głównie im poświęca swój czas. - Pomagam przy adopcjach i zajmuję się kwestią praw zwierząt. Ale staram się też pomagać ludziom, szczególnie tym samotnym i z depresją. Staram się po prostu z nimi rozmawiać i wiem, że czasami to pomaga. Chęć pomagania i miłość do wolontariatu zaszczepiła we mnie moja nauczycielka z podstawówki, pani Małgosia Lewandowska. Skali pomocy tak naprawdę nie da się ocenić. Wszyscy, którzy są na tej sali zasłużyli na te statuetki - mówi. 

PROMOWANIE DZIAŁAŃ MŁODZIEŻY

Pozostali wyróżnieni to: Katarzyna Dudek z Krakowa, Kacper Jurowicz z Kluczborka, Karolina Janczara z Biskupca w powiecie Olsztyńskim i Błażej Telążka z Wrocławia. Celem Samorządowego Konkursu "Ośmiu Wspaniałych" jest promowanie pozytywnych działań dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 19 lat. Nagradzana jest bezinteresowna pomoc ludziom najbardziej potrzebującym. Inicjatorem konkursu i jego realizatorem jest Prezes Fundacji "Świta na tak" Joanna Fabisiak, poseł na sejm RP, która we współpracy z ponad 70 samorządami terytorialnymi promuje aktywną młodzież poświęcającą swój czas dla innych, zaangażowanych społecznie, widzących w drugim człowieku, bliźniego potrzebującego pomocy.
Joanna Stankiewicz/mro