Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Tomasz Gdaniec

sobota,

17 czerwca 2017

20:58

Rozpoczęły się Skarszewskie sobótki. "Chcemy przywitać nadchodzące lato" [ZDJĘCIA]

Obsługa działa przeciwlotniczego? Nic prostszego. Kontrola stanu zdrowia? Od ręki. To tylko niektóre z atrakcji towarzyszących trwającemu przez weekend świętu Skarszew. Wielkim finałem będzie niedzielny koncert zespołu Pectus.

- Dzisiaj rusza u nas wielka impreza Skarszewskie sobótki. W ten sposób chcemy z wyprzedzeniem przywitać nadchodzące lato. Dla mieszkańców i gości przygotowaliśmy moc atrakcji – zawody strażackie, pokaz śmigłowców bojowych MI – 24. A jutro wielki koncert z udziałem zespołu Pectus, kabaretu Jurki. Atrakcją dla najmłodszych jest wesołe miasteczko oraz wystawa wojskowego sprzętu bojowego.

Na wystawie sprzętu wojskowego swoje wyposażenie prezentują żołnierze z Pruszcza Gdańskiego oraz Braniewa. Wszyscy chętni mogli zobaczyć i wsiąść do helikopterów, wozów piechoty, czy czołgów. Bardzo dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszył się moździerz oraz armata przeciwlotnicza. Starsi zaś mogli bezpłatnie oznaczyć poziom cukru we krwi oraz zmierzyć wysokość ciśnienia.

POJAZDY MILITARNE I ZAWODY POŻARNICZE

- Jest bardzo miło. Organizatorzy przygotowali dla dzieci wiele atrakcji. Zwiedziliśmy już wszystkie stanowiska z bronią oraz umundurowaniem. Oficerowie w prosty sposób objaśniają zasady obsługi broni. Teraz chcemy zobaczyć czołgi i helikopter - mówią napotkani przez nas zwiedzający.

Jednak święto miasta rozpoczęło się dużo wcześniej. Przed południem bowiem otwarto powiatowe zawody pożarnicze kobiet i mężczyzn. Wzięło w nich udział 15 zespołów ze wszystkich gmin powiatu starogardzkiego. Ostatecznie najlepszą drużyną wśród pań okazały się reprezentantki OSP z Czarnej Wody a pośród panów strażacy z Ocypla.- Na zawody przyjechałam z moją córką Martą. Kiedy brałam udział w kolejnych konkurencjach dzieckiem opiekowały się dziewczyny z drużyny młodzieżowej. W straży pożarnej jestem połowę swojego życia, czyli od 16 lat. Fajnie, że połączono zawody ze świętem miasta - mówi Jolanta Neuman z OSP Bobowo.

Skąd nazwa "sobótki"? Tradycyjnie nazwa ta związana była związana z prasłowiańskim kultem słońca. Odnosiła się do przypadającego na noc z 23 na 24 czerwca przesileniem i początkiem lata.
Tomasz Gdaniec/mroZobacz Galerię