Wiadomości
Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel

sobota,

17 czerwca 2017

21:38

Pierwszy taki spacer. Kładka nad Motławą oficjalnie otwarta [ZDJĘCIA]

Kilkanaście minut po godzinie 21:00 kładka nad Motławą została otwarta. Było bardzo uroczyście.
Jeszcze w środę miały miejsce ostatnie techniczne odbiory, a już w sobotę o 21:00 nowy gdański ruchomy most został oddany do użytku. Pierwszemu wspólnemu przejściu towarzyszyły uroczyste fanfary. Gdańszczan powitał prezydent Miasta Paweł Adamowicz. Potem odbył się wspólny spacer przez kładkę - z Ołowianki na Długie Pobrzeże.


Ze względów bezpieczeństwa na moście, zaraz po jego otwarciu, obowiązywał jeden kierunek ruchu.

NOWA ATRAKCJA TURYSTYCZNA

Nowa kładka nad Motławą - o długości 70,5 m - skomunikowała Główne Miasto z wyspą Ołowianką oraz zapewnia łatwiejszy dostęp do instytucji kultury w tej części miasta - do obiektów Filharmonii i Muzeum Morskiego z jednoczesną możliwością łączenia oferty kulturalnej Muzeum II Wojny Światowej, Filharmonii i Centralnego Muzeum Morskiego. To nowa atrakcja turystyczna i jednocześnie szansa na ożywienie rejonu dawnych zakładów mięsnych. 

Budowa kładki rozpoczęła się w lipcu 2016 roku. Montaż zwodzonego przęsła mogliśmy obserwować 8 maja 2017. Inwestycja kosztowała ok. 10 mln, w tym dotacja celowa Marszałka Województwa Pomorskiego: 2,2 mln zł, pozostałe środki zabezpieczono z budżetu Miasta Gdańska.

mich


Zobacz Galerię